Go to Top

Rower na zdrowie

Jazda na rowerze oprócz tego, że jest przyjemną formą rekreacji i spędzania wolnego czasu, wpływa niezwykle korzystnie na organizm oraz poprawia samopoczucie. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom zdrowotnym tej formy relaksu. Być może dzięki temu jeszcze więcej osób przekona się do pozostawienia samochodu w garażu i przerzucenia się na dwa kółka.

Treningi rowerowe wskazane są dla osób z nadwagą i zwyrodnieniem kręgosłupa. Aby na jeździe na rowerze skorzystał kręgosłup (głównie odcinek lędźwiowy), siodełko i kierownica muszą znajdować się na odpowiedniej, przystosowanej dla każdego z osobna wysokości. Wzmacniają się również mięsnie, głównie mięśnie grzbietu, brzucha, pośladków, uda, łydki, jak również ścięgna. Normalizuje się poziom cukru we krwi, obniża się poziom cholesterolu, zwiększa ochrona przed miażdżycą. Jazda na rowerze nie obciąża serca, więc zalecana jest dla tych wszystkich, którzy skarżą się na problemy z układem krążenia.

Jazda na rowerze wpływa korzystnie na:

  • Układ krążenia,
  • Układ nerwowy,
  • Układ odpornościowy,
  • Kręgosłup,
  • Mięśnie

Rower dla każdego, bez względu na wiek, oznacza poprawę zdrowia. Dzięki temu, że przebywamy na powietrzu, dotleniamy organizm i zwiększamy jego wydolność, poprawiamy kondycję fizyczną, tym samym jesteśmy bardziej odporni na zmęczenie, koimy nerwy i lepiej radzimy sobie ze stresem.

Oprócz tego jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na spalanie zbędnych kalorii, oraz pozbycie się cellulitu na udach i pośladkach. W zależności od wagi ciała oraz tempa jazdy, w ciągu godziny można się pozbyć od 400 do 500 kalorii. O skuteczności jazdy na rowerze w stosunku do innych ćwiczeń świadczy poniższa tabela.

Ćwiczenie Ilość spalonych kalorii na godzinę
Wchodzenie po schodach

948

Piłka ręczna

720

Szybki marsz

600

Steping

594

Wspinaczka

594

Boks

558

Bieg

540

Wioślarstwo

510

Koszykówka

504

Jazda na nartach biegowych

492

Skakanka

492

Pływanie

468

Jazda na nartach zjazdowych

438

Tenis

432

Jazda na rowerze

426

Jazda na łyżwach

426

Squash

426

Rower stacjonarny

422

Brzuszki

400

Energiczny taniec

366

Pływanie kajakiem

324

Jazda na deskorolce

318

Areobik

300

Odkurzanie

279

Jazda konna

258

Hula hop

250

Siatkówka

222

Gra w kręgle

204

Powolny spacer

172

Źródło: Ofeminin.pl

Trening powinno zaczynać się od krótkich tras, tak aby stopniowo dostosowywać do swoich możliwości tempo oraz dystans, przyzwyczajać mięśnie do obciążeń i uniknąć zakwasów. Aby jazda na rowerze przyniosła pożądane efekty, musi trwać nie krócej niż pół godziny. W pierwszych minutach mięśnie korzystają z własnych zapasów glukozy, a dopiero po 30 minutach spalają tłuszcz. Im częściej i dłużej będziemy jeździć tym szybciej uzyskamy wymarzoną figurę i pozbędziemy się cellulitu. Dzięki temu nasze ciało będzie wyglądało zdrowo, jędrnie, elastycznie, szczupło i młodo.

Jazda na rowerze niesie ze sobą same zalety. Jest szybkim, tanim i ekologicznym środkiem transportu, stanowi niezwykłą formę rekreacji i spędzania wolnego czasu, poprawia samopoczucie, zwalcza stres, a dzięki regularnym treningom poprawiamy kondycję fizyczną, spalamy kalorie i zmniejszamy możliwość wystąpienia wielu chorób.

, , , , , , , , , , ,