Go to Top

ROWER – odkryty na nowo?

Rower – dla jednych jest symbolem wolności, niezależności i zdrowego trybu życia, dla innych tanim i szybkim środkiem komunikacji. Polacy w wielkich miastach oszaleli na punkcie tych jednośladów. Pytamy, czy jest to chwilowa moda czy trend, który zagości w polskich miastach na stałe?

Według badań CBOS z sierpnia 2012 roku 70% Polaków jeździ na rowerze, z czego 22% deklaruje, że robi to systematycznie, a 35% od czasu do czasu. 23% korzystających z roweru jeździ nim przez cały rok – niezależnie od warunków pogodowych. 77% używa roweru tylko przy sprzyjającej pogodzie. W dużych miastach 17% ankietowanych jeździ nim przez cały rok. Co ciekawe, częściej jeżdżą kobiety, niż mężczyźni.

Z deklaracji respondentów wynika, że rower wykorzystujemy głównie do jazdy rekreacyjnej i jako środka komunikacji. Dla 32% rower jest narzędziem do ćwiczeń mającym zapewnić zdrowie fizyczne.

Spośród osób, które wykorzystują rower jako środek komunikacji, 49% zadeklarowało, że wybiera tę formę transportu, bo jeździ się nim szybciej i wygodniej, 41% uznało, że jazda rowerem jest tańsza. 34% dba w ten sposób o swoje zdrowie. 18%  wybiera rower, bo nie szkodzi on środowisku.

W Europie Zachodniej od wielu lat rower jest jednym z najpopularniejszych i najszybszych środków miejskiego transportu. Także w Polsce, miłośników jednośladów przybywa, notowane są wzrosty sprzedaży modelów miejskich. Duże miasta od kilku lat inwestują i rozwijają infrastrukturę rowerową. Rekordy popularności biją miejskie wypożyczalnie.

Moda na rower? Ciekawe stwierdzenie. Według mnie moda na rower nigdy nie minęła, zawsze była i będzie. Tak samo jak z modą na ubrania: jeśli w danej chwili coś nie jest na czasie, to nie znaczy, że nikt tego nie nosi oraz, że to nie powróci” – mówi Paweł Świtała, student Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szczególnie w wielkich zatłoczonych miastach rower pomaga ominąć korki i zaoszczędzić pieniądze. Rower jest ekologiczny, nie powoduje hałasu i nie zanieczyszcza powietrza. Rowerem zdecydowanie szybciej niż samochodem, czy komunikacją miejską pokonamy trasę w godzinach szczytu. Zajmuje mało przestrzeni, dlatego nie ma problemów z zaparkowaniem w centrum, gdyż na każdym kroku spotyka się jednoślady przypięte do lamp, barierek, stojaków i wszystkiego, do czego można.

Jednak rower przestał już być tylko pojazdem do przemieszczania się w zatłoczonych i zakorkowanych miastach. Od niedawna pełni także rolę oryginalnego gadżetu, a korzystanie z niego staje się coraz bardziej modne. Zaczynamy wydawać większe pieniądze nie tylko na sam rower, ale również liczne akcesoria z nim związane. Klienci są bardziej świadomi i wiedzą, czego chcą.

Trend jeżdżenia na rowerach w eleganckich ubraniach pojawił się najpierw w zachodniej części Europy, dziś rozwija się także u nas. Coraz więcej osób zamiast sportowego stroju  na przejażdżki rowerowe ubiera modne ubrania. To nowe zjawisko zostało nazwane przez duńskiego filmowca i fotografa Mikaela Colville-Andrersena „cycle chic”. Krajobraz miejski z założenia jest elegancki, więc na rowerowe wycieczki po mieście można założyć zarówno sukienkę i szpilki, jak i garnitur

Rower utożsamia wolność, mobilność, szybkość. Jest odpowiedzią na niezmienne w czasie i wartościowe potrzeby. Praktyczność i wygoda jest bardziej uniwersalna niż moda czy chwilowa popularność.

Sądzę, że głównym atutem roweru jest mobilność. Krótko mówiąc wsiadam i jadę. Nie jestem uzależniony od rozkładów jazdy, usterek, wypadków. A także pewna samotnia. Nie muszę wysłuchiwać staruszek oraz rozkrzyczanej młodzieży” – przekonuje nasz rozmówca.

Na rozwijającą się w Polsce miejską kulturę rowerową składają się m.in. nowoczesne pojazdy, stylowy ubiór oraz dostosowane dla cyklistów ścieżki rowerowe. Innym elementem są korzyści zdrowotne: sprawność fizyczna i doskonała kondycja.  Jeszcze inni zwracają uwagę na oszczędność pieniędzy i ekologię. Jedno jest pewne: coraz szybszy tryb życia, pośpiech i ciągły brak czasu sprzyjają rowerom . Niemniej jednak każdy powód jest dobry aby wsiąść na rower.

Źródło: CBOS

, , , , , , , , , , , , , , ,