Go to Top

Rynek rowerowy w Polsce

Rynek rowerowy w Polsce przez kilka lat był w strefie spadkowej. Spadała produkcja, mało sprzedawało się na eksport, a w magazynach i u dilerów zalegały setki tysięcy rowerów, na które nie było chętnych.

Najsłabszym okresem w branży rowerowej był 2010 rok, kiedy to sprzedaż rowerów była na poziomie 580 tys. rocznie. Wtedy to produkcja spadła przeszło o 700 tys. sztuk w porównaniu z 2005 rokiem.

Od kilku lat branża odbija się od dna. Rynek rowerowy w Polsce wyraźnie się ożywił, wzrosła ilość sprzedawanych rowerów, zmniejszyły się zapasy z poprzednich kolekcji i wzrosła średnia cena sprzedaży roweru. Poprzedni taki szczyt miał miejsce w latach 2003-2005, kiedy to produkowało się 1,5 mln sztuk rocznie.

Na Starym Kontynencie produkuje się kilkanaście milionów sztuk rowerów, ogromna część rynku należy do polskich firm, które są jednymi z największych w Europie producentów.

Liczba sprzedawanych w Europie rowerów waha się w okolicach 20 milionów sztuk  rocznie. Po niewielkim spadku w 2009 roku, nastąpiło odbicie. W 2010 roku sprzedano 20,5, a w 2011 – 20 milionów sztuk.

Polska jest w pierwszej piątce europejskich producentów, produkując 900 tys. sztuk rocznie. Co dziesiąty rower powstaje w naszym kraju. Większy udział w europejskiej produkcji mają Włochy (2,3 mln), Niemcy (2,2 mln), Holandia (1,2 mln) i Francja (0,9 mln).

W przeciwieństwie do produkcji, w dziedzinie sprzedaży daleko nam do europejskiej czołówki. Polski rynek stanowi jedynie 4% rynku rowerów w Europie. W 2011 roku Polska znalazła się na siódmym miejscu pod względem udziału w europejskiej sprzedaży.

Sprzedaż rowerów w krajach UE w 2011:

Niemcy                   4,1 mln sztuk

Wielka Brytania      3,6 mln

Francja                    3,2 mln

Włochy                   1,8 mln

Holandia                 1,2 mln

Średnia cena roweru najwyższa jest w Holandii (745 euro), Niemczech (460 euro), Austrii i Belgii (po 400 euro),  Danii (390 euro). Średnia cena kupowanego w Polsce roweru wynosi 130 euro. W porównaniu z krajami sąsiednimi wypadamy całkiem dobrze.

Średnia cena roweru w krajach Europy Środkowo-Wschodniej:

Polska         130 euro

Czechy        130 euro

Słowacja     110 euro

Litwa           100 euro

Łotwa          100 euro

Obecnie rowery miejskie, mimo iż są droższe, sprzedają się coraz lepiej i jest to najszybciej się rozwijający dział branży. I to zarówno w przypadku nowych jednośladów, jak i tych pochodzących z importu. Czołowi polscy producenci powiększają swoją ofertę rowerów miejskich o 15 procent. Jeszcze kilka lat temu produkcja i sprzedaż wnosiła niewiele ponad 6 procent rynku, obecnie rowery typu city to już 35-45 procent całej produkcji, a całkiem prawdopodobne jest, że ten udział w przyszłości jeszcze wzrośnie.

Źródło: Gazeta.pl

 

, , , , , , , , , , , , , , ,