support
We suggest switching to the language English
16 listopada 2023

Aktywny wypoczynek na rowerze

Jeżeli od siedzenia przed telewizorem zdecydowanie bardziej lubisz ruch, odkurz swój rower i relaksuj się, przemierzając miejskie ścieżki rowerowe lub wybierz się na łono przyrody. Jazda na dwóch kółkach jest nie tylko przyjemna, ale ma też dobry wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie. Oto jak spędzić czas za kierownicą roweru i dlaczego warto postawić na aktywny wypoczynek.

Jazda na rowerze – korzyści dla zdrowia

Po całym tygodniu za biurkiem, w samochodzie ty i twoje ciało zasługujecie na to, aby cieszyć się przyjemnością płynącą z beztroskiej aktywności fizycznej. Dlatego wsiądź na rower, a:

  • poprawisz wydolność tlenową organizmu, co będzie miało dobry wpływ na pracę serca i całego układu krwionośnego;
  • zaczniesz efektywnie pracować nad mięśniami ud, łydek, rąk, brzucha, sprawnością stawów kolanowych;
  • zyska na tym twój kręgosłup – dobrze wpłynie to na twoją postawę;
  • dotlenisz mózg – dzięki temu będziesz mieć lepsze samopoczucie, zredukujesz poziom stresu, poprawisz jakość snu i łatwiej będzie przychodzić ci przyswajanie wiedzy.

Jazda na rowerze to także sposób na zachowanie zgrabnej sylwetki, walkę z nadprogramowymi kilogramami. Ten sport to samo zdrowie, dlatego nie pozwól, aby twój pojazd stał bezczynnie w piwnicy czy w garażu – wsiadaj za kierownicę w każdej wolnej chwili.

Gdzie wybrać się na dwóch kółkach?

Wycieczka rowerowa nie musi być długa, aby móc się zrelaksować i popracować nad kondycją. W ciągu tygodnia, gdy masz mniej czasu, korzystaj ze ścieżek rowerowych, rób choć krótkie wypady za miasto. Natomiast w weekend zabierz ze sobą rower na dłuższą wyprawę. Dobrze przygotowane i pełne przyrodniczych atrakcji trasy rowerowe znajdują się w różnych zakątkach Polski.

Jeżeli masz kilka dni wolnego, możesz wybrać się np.:

  • szlakiem na Mierzei Wiślanej – ta trasa spełni oczekiwania wszystkich tych, którzy lubią bałtycki klimat i piękne widoki. Ma długość ok. 50 km i zaczyna się w Mikoszewie, tuż przy ujściu Wisły i prowadzi aż za Krynicę Morską, do Piasków – małej miejscowości tuż przy granicy z Rosją.

Podczas jazdy będziesz jechać także brzegiem położonym wysoko nad morzem, a możesz zdecydować się na przedłużenie swojej trasy. Wsiądź wtedy na statek, którym popłyniesz na drugi koniec Zalewu Wiślanego i dotrzesz do Fromborka;

  • na Wiślaną Trasę Rowerową – szlak ten ma aż 150 km, ale w czasie rowerowej wyprawy, możesz przejechać tylko jego fragment. Wycieczkę warto zacząć w Krakowie – stamtąd możesz wyruszyć np. do opactwa benedyktynów w Tyńcu lub zaplanować dłuższą trasę do zamku w Niepołomicach;
  • na wycieczkę słynną kaszubską trasą rowerową – Kaszubska Marszruta to szlak położony w sercu Polski, który prowadzi przez malownicze wsie i miasteczka. Wycieczka tą trasą może być atrakcją wakacji spędzanych na Kaszubach. Podczas jazdy zwiedzisz Charzyków, będziesz podziwiać Jezioro Charzykowskie, odwiedzisz miejscowość Swornegacie. W czasie odpoczynku będziesz mieć okazję skosztować specjałów lokalnej kuchni.

Wypoczynek na rowerze – jak się przygotować?

Jeżeli chcesz uniknąć niemiłych niespodzianek podczas wyprawy na dwóch kółkach, to przed wypadem rowerowym zadbaj nie tylko o swoją kondycję. By wycieczka była rzeczywiście przyjemnością:

  • sprawdź ciśnienie w oponach, a w razie potrzeby napompuj je;
  • dokładnie umyj i nasmaruj łańcuch;
  • wyreguluj wysokość siodełka i kierownicy, tak aby móc przyjąć jak najwygodniejszą pozycję podczas jazdy.

O swój jednoślad możesz zadbać, także wybierając się na jedną z samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Znajdziesz tam zestawy kluczy, wkrętaki, a nawet pompkę z manometrem.

Nie wybieraj się na rowerowy szlak bez apteczki i odpowiedniego ubrania. Załóż odzież termoaktywną, weź ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i czapkę. Miej też przy sobie komplet podstawowych narzędzi, a w tym łyżki do opon i łatki naprawcze.

Niezależnie od tego, czy wolisz długie trasy, czy krótkie wycieczki rowerowe, znajdziesz dla siebie odpowiednie szlak. Jazda na dwóch kółkach pozwoli ci się zrelaksować, naładować baterie, a oprócz tego zadbać o zdrowie i kondycję.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM