support
We suggest switching to the language English
15 grudnia 2022

Części zamienne do rowerów – jakie warto mieć?

Bike repairing. Spare parts and tools.

Stacje rowerowe posiadają wszelkie niezbędne narzędzia do przeprowadzenia drobnych napraw. To m.in. szczypce, wkrętaki, klucze imbusowe, płaskie czy pompkę z adapterem na wszystkie zawory. Jednak nie zawsze pomogą w przywróceniu pełnej funkcjonalności jednośladu, jeśli nie ma się przy sobie elementów na zamianę tych, które zostały uszkodzone. Które części zamienne do rowerów warto mieć przy sobie? Oto ranking, który pomoże przygotować się do pokonania każdej trasy.

klucze płaskie, klucze imbusowe, klucze torx, wkrętaki, łyżki do opon rowerowych, , klucz nastawny, klucz do pedałów, pompka rowerowa

1. Dętki

To jedne z najczęściej ulegających uszkodzeniom elementów, zwłaszcza podczas podróży przez stosunkowo trudny teren. Wystarczy jeden ostrzejszy kamień, żeby przebić oponę. A bez niej dalsza jazda jest co najmniej utrudniona. Tego typu części do rowerów są co prawda dość duże, jednak po złożeniu łatwo spakować je do plecaka. Jedna dętka wystarczy, aby mieć spokojną głowę podczas trasy w nieznane.

2. Łańcuch

W teorii łańcuch powinno się wymieniać co ok. 500-700 przejechanych kilometrów. Łatwo więc przewidzieć moment, w którym będą potrzebne nowe części zamienne do rowerów. W praktyce jednak każdy chce jak najdłużej eksploatować zakupiony już łańcuch. Należy wówczas liczyć się z tym, że podczas jazdy dojdzie do jego zerwania. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po nowy produkt. Nie jest on na szczęście na tyle ciężki, by przeszkadzał podczas podróży.

3. Hamulce

Ich stan techniczny bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Trzeba więc za każdym razem sprawdzać, czy działają w satysfakcjonujący sposób. Nie oznacza to jednak, że nie warto być przygotowanym na niespodziewane. Części do rowerów odpowiadające za mechanizm hamowania powinny znaleźć się nie tylko w garażu, ale też w plecaku podróżnym. To zaledwie parę prostych elementów, które zapewniają bezpieczeństwo.

4. Śrubki

Śrubki służą do przykręcania poszczególnych elementów roweru. Drgania podczas jazdy powodują ich powolne, lecz systematyczne rozkręcanie. Dobrą praktyką jest dokręcanie ich przed każdym wyruszeniem w trasę. Te niewielkie części zamienne do rowerów potrafią jednak odłączyć się od konstrukcji w najmniej spodziewanym momencie. Aby uniknąć sytuacji, w której szuka się straconego wkrętu na całej pokonanej drodze, aby ją przykręcić go powrotem, lepiej wrzucić parę śrubek do plecaka.

Oczywiście standardowy rower składa się z wielu elementów, jednak nie mają one takiego samego wpływu na obsługę jednośladu. Wymienione wyżej produkty są po prostu niezbędne do tego, aby dojechać do punktu docelowego nawet wtedy, gdy coś ulegnie uszkodzeniu. Dlatego właśnie warto mieć ze sobą zamienne części rowerowe wspominane przez nas w artykule.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM