support
We suggest switching to the language English
22 sierpnia 2022

Czy jazda rowerem podczas burzy jest bezpieczna?

jazda rowerem w burzy

Uderzenie pioruna to aż 125 milionów woltów elektrycznych! Tak duże napięcie wystarcza, aby przez ponad 3 miesiące zasilić 100-watową żarówkę, a także, niestety, poważnie zranić bądź nawet zabić człowieka. Dlatego wielu rowerzystów zastanawia się, czy jazda na rowerze podczas deszczu bądź burzy jest bezpieczna oraz czy woda szkodzi rowerom. Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Rower a burza – czy można jeździć na rowerze podczas burzy?

Jazda rowerem podczas burzy może być bardzo niebezpieczna. Może Ci się wydawać, że jest inaczej ze względu na opony. Miej jednak na uwadze, że jest to inny rodzaj opon niż w przypadku samochodów. Auto jest rodzajem klatki Faradaya, która chroni pasażerów przed piorunami. W przypadku rowerzystów jest jednak inaczej. Niestety, mokry od deszczu rower świetnie przewodzi prąd, pomimo posiadania opon. Co więcej, opony te również stają się mokre, a ponadto brudne, co sprawia, że stają się naprawdę słabą izolacją. Ponadto dużo elementów stalowych w rowerze potęguje tylko potencjalne trudności.

Z tej przyczyny nie zaleca się przejażdżki rowerowej w czasie burzowej pogody. Dlatego planując wyprawy na jednośladzie, stosuj się do prognoz pogody. Wybieraj te trasy, które dają możliwości schronienia. W przypadku szczególnie gwałtownych i intensywnych zjawisk pogodowych, przed którymi ostrzega SMS-em np. lokalne Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, najlepiej zrezygnuj z wyprawy.

Jak zabezpieczyć się w trakcie wycieczki rowerowej podczas burzy?

Jeśli burza zastała Cię na rowerze, zatrzymaj pojazd i poszukaj schronienia dla siebie i Twojego jednośladu. Najpierw określ, jak daleko jest burza. Dobrym sposobem jest metoda liczenia czasu od błysku do grzmotu. W ciągu 3 sekund dźwięk pokonuje prawie kilometr. Jeśli więc od błysku do grzmotu mija zaledwie kilka sekund, natychmiast poszukaj schronienia. W sytuacji, gdy widzisz nadciagającą burzę, a nie jesteś w stanie określić, jak daleko się ona znajduje, również jak najszybciej znajdź schronienie.

Najlepszym rozwiązaniem jest schronienie się pod mostem, wiaduktem, wiatą przystankową, w stodole bądź pod dowolnym innym „dachem”. Pamiętaj, aby nie stać pod drzewem, ponieważ jest to szczególnie niebezpieczne.

Jeżeli w Twoim bliskim otoczeniu nie ma miejsca, gdzie możesz się schować, możesz zabezpieczyć się również w inny sposób. W takim przypadku akceptowalnym rozwiązaniem jest przyjęcie pozycji kucznej w bezpiecznej odległości przynajmniej 1 metra (a najlepiej 3 metrów) od swojego roweru. Unikaj dużych zbiorników wodnych i zawsze stawaj daleko od jeziora, stawu czy rzeki. Za wszelką cenę unikaj też wysokich punktów w okolicy.

Zabezpieczając się przed burzą, pamiętaj także o ocenie rodzaju zjawiska pogodowego. Najgroźniejszy jest wał szkwałowy, który świadczy o nadciągającym kataklizmie pogodowym. W takim przypadku chmura burzowa mocno się wypiętrza i gwałtownie ochładza powietrze wokół siebie.

Czy woda szkodzi rowerom?

Kwestia bezpieczeństwa rowerzysty to jedno, ale wiedz też o tym, że woda może po prostu zaszkodzić rowerowi. Intensywny deszcz może dostać się do łożysk i wypłukać z nich smar, co szybko zakończy ich żywot. Jeśli zatem zaskoczył Cię deszcz lub burza, skorzystaj ze stacji naprawy rowerów i upewnij się, że łożyska działają poprawnie i są odpowiednio pokryte smarem.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM