support
We suggest switching to the language English
19 czerwca 2022

Jak dbać o rower i bezpiecznie go przechowywać?

Na komfort i bezpieczeństwo przejażdżek rowerowych wpływa przede wszystkim stan jednośladu. Na niego natomiast wpływ ma nie tylko prawidłowa pielęgnacja i serwisowanie sprzętu, ale również jego bezpieczne przechowywanie. Sprawdź zatem, jak przechowywać rower na zimę, by cieszyć się funkcjonalną i sprawną maszyną w kolejnym sezonie.

Konserwacja roweru na zimę

Rower zimą zazwyczaj stoi nieużywany. Nawet jeśli nie jeździsz często albo przed każdym sezonem oddajesz swój sprzęt do profesjonalnego serwisu, to warto, abyś go odpowiednio zabezpieczył przed zimą. Zanim powiesisz go na ścianie lub postawisz na balkonie, poddaj jednoślad odpowiedniej konserwacji. Na początek porządnie umyj go szczotką lub gąbką. Nie używaj jednak do tego myjek ciśnieniowych, ponieważ łatwo wypłukują one smar z łożysk. Wykorzystaj czystą wodę, ale możesz też wspomóc się specjalnie przeznaczonym do tego środkiem czyszczącym.

Następnie dokładnie wyczyść napęd rowerowy z pozostałości oleju lub smaru. Do ich usunięcia możesz wykorzystać silniejsze środki niż te przeznaczone do pozostałych części jednośladu. Całość wyczyść do sucha, a łańcuch pokryj odpowiednim preparatem: smarem bądź olejem.

W ramach konserwacji wyreguluj też przerzutki. Zostaw powietrze w oponach, a z akcesoriów elektronicznych, takich jak liczniki czy lampki, wyjmij baterie. Jeśli Twój sprzęt wyposażono w mechanizm typu V-brake, możesz dodatkowo rozpiąć hamulce. Zaleca się też zrzucenie łańcucha na małe zębatki, dzięki czemu sprężyny nie będą niepotrzebnie naprężone. Po wykonaniu takiej konserwacji możesz już schować swój jednoślad na zimę. Gdzie i jak przechować rower?

Gdzie przechować rower w zimie?

Jeśli dysponujesz garażem, dużą piwnicą czy pomieszczeniem gospodarczym, to jesteś szczęściarzem – Twój rower będzie miał tam doskonałe warunki zimą. Jeśli jednak nie masz możliwości schowania tam jednośladu, nie martw się – podpowiemy Ci, jak przechowywać rower na balkonie lub w innym miejscu.

Rower na ścianie

Alternatywą dla schowania roweru w piwnicy czy garażu jest powieszenie go na ścianie. To dobry pomysł ze względu na to, że w domu jest ciepło i panuje w nim raczej niska wilgotność. Z pewnością sprzęt będzie również bezpieczny, co jest szczególnie istotne w przypadku droższych modeli. Rower na ścianie może stać się też stylowym dodatkiem do nowoczesnego wnętrza. Jeśli chcesz zawiesić sprzęt na ścianie, kup specjalny wieszak rowerowy, na którym bezpiecznie i stabilnie umieścisz swój jednoślad.

Jak przechowywać rower na balkonie?

Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości zawieszenia roweru na ścianie, postaw go na balkonie. Wcześniej włóż go do solidnego, odpowiednio dużego pokrowca z nieprzemakalnego materiału. Umieść rower w takim miejscu, aby był on możliwie najmniej narażony na deszcz czy śnieg. Miej jednak na uwadze, że takie rozwiązanie powinno być  ostatecznością. Wiele części rowerowych jest wykonanych ze stali, które pomimo dobrego zabezpieczenia pokrowcem mogą ulec korozji i uszkodzeniu. Dlatego, jeśli masz do wyboru postawienie roweru na balkonie bądź tarasie albo zawieszenie na ścianie, wybierz drugą opcję.

Jak zapiąć rower na klatce schodowej?

Jeśli mieszkasz w bloku, możesz też spróbować przypiąć rower do barierek na klatce schodowej. Wybierz takie miejsce, w którym Twój dwukołowiec nie będzie przeszkadzał innym mieszkańcom. W niektórych blokach znajdują się wózkarnie, w których zwykle również można zostawić jednoślad. Jak zapiąć rower, by zwiększyć jego ochronę przed kradzieżą? Idealnym sposobem jest zabezpieczenie sprzętu dwiema blokadami, np. podpięcie U-lockiem tylnego koła do ramy roweru, a łańcuchem przedniego koła i ramy do stojaka rowerowego. Pamiętaj o wyborze solidnego i bezpiecznego zapięcia dobrej firmy.

Miej też na uwadze, że cienkie barierki na klatce schodowej złodzieje mogą łatwo pokonać, dlatego często lepszym wyborem jest przypięcie sprzętu do stojaka rowerowego pod blokiem. Jeśli jednak dni i noce zrobią się naprawdę zimne, zacznie padać śnieg i deszcz, lepiej przenieś rower do budynku.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM