support
We suggest switching to the language English
21 sierpnia 2023

Jak powstają opony do roweru?

Proces produkcji ogumienia rowerowego jest bardziej złożony, niż się tego spodziewasz. Jego efektem jest opona, która musi zapewniać przyczepność do podłoża, właściwie tarcie, amortyzację drgań i wygodę w czasie jazdy. Niezależnie od rodzaju opon składają się one z podobnych elementów, a ich produkcja przebiega niemal identycznie. Dowiedz się, co dzieje się fabryce, aby mogło powstać ogumienie rowerowe.

Budowa opon rowerowych

Opony różnią się od siebie masą, oporami toczenia i elastycznością. Jednak każda z nich składa się jednakowych elementów – są to:

  • ściana boczna – to część opony, gdzie widoczne jest zalecane ciśnienie i nazwa jej producenta. Ściana boczna pełni funkcję ochronną dla wewnętrznej części ogumienia oraz determinuje sposób, w jaki układa się ono na obręczy;
  • korpus – jest to część opony, która znajduje się bezpośrednio pod bieżnikiem i która stanowi dla niego wzmocnienie. Jest zbudowany z wielu cienkich, ale mocnych nici. Im wyższej klasy jest korpus, tym ich liczba jest większa. Jego jakość można sprawdzić, przyglądając się wartości TPI. Informuje ona o liczbie nici na cal kwadratowy korpusu;
  • stopka opony – bywa, że nazywa się ją również kołnierzem – jest to element ogumienia, który przylega bezpośrednio do metalowej obręczy. Ze względu na jej budowę wyróżnia się stopki druciane i zwojowe. W tych pierwszych znajdują się metalowe druty, za pomocą których mocuje się oponę do obręczy. Są dość ciężkie, a przy tym tanie. Natomiast stopki zwojowe wykańcza się polimerem syntetycznym – zwykle aramidem;
  • bieżnik – to zewnętrzna, wykończona specjalnymi rowkami część opony, która ma bezpośredni kontakt z podłożem. Odpowiada ona za dynamikę, przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy;
  • wkładka antyprzebiciowa – jest to pianka znajdująca się między oponą a obręczą. Zmniejsza ona rybko złapania „kapcia” oraz usztywnia ogumienie.

Jak przebiega proces produkcji opon?

Etap 1 – przygotowywanie mieszanki do produkcji gumy

By mogła powstać opona, potrzebne jest wysokiej jakości, elastyczne tworzywo sztuczne – guma. W fabrykach ogumienia tworzy się mieszanki o ściśle określonych parametrach fizycznych, chemicznych, z których następnie produkuje się wytrzymały elastomer. Są one opracowywane pod kątem tego, jakiego typu opona ma z nich powstać. Do tworzenia tych mieszanek wykorzystuje się m.in. latex, krzemionkę, barwniki.

Etap 2 – nawijanie gumy na rolki

Guma do produkcji opon znajduje się w bębnie, a gdy jest jeszcze bardziej miękka, nawija się ją na rolki pod kątem 45°. Następnie jest cięta ostrymi nożami na pożądaną szerokość, tak aby później można było uformować ją w ogumienie do roweru. Na końcu tego guma jest chłodzona, co pozwala utrwalić jej kształt.

Etap 3 – ręczna obróbka

Najlepsze opony tylko w części są tworzone przez maszyny. Za precyzję ich wykonania odpowiada człowiek.

Gumowe pasy, które powstał na wcześniejszym etapie produkcji, są starannie przycinane, a w newralgicznych miejscach wzmacnia się je. Na powstającą oponę nakłada się też dodatkową warstwę tworzywa, która w najbliższej przyszłości stanie się bieżnikiem.

Etap 4 – tworzenie bieżnika

Do stworzenia bieżnika wykorzystuje się prasę wulkanizacyjną ze specjalną formą. Opona jest w nią wkładana, a pod wysokim ciśnieniem i przy dużej temperaturze powstają na niej rowki, wcięcia, większe i mniejsze wgłębienia. W ten sposób tworzy się bieżnik, który odpowiada za przyczepność kół do podłoża w czasie jazdy na rowerze.

Jak kończy się produkcja opony?

Kiedy ogumienia do roweru jest gotowe, to za nim trafi do sprzedaży, przechodzi rygorystyczne testy. Sprawdzane są opory toczenia opon, ich geometria, a także pompuje się ją ponad zalecaną dla danego modelu wartość.

Na ogumieniu rowerowy nie można oszczędzać, gdyż to od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ponadto zawsze przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, czy opony są odpowiednio napompowane. Można to zrobić w domu, ale też na samoobsługowej stacji naprawy rowerów, gdzie znajdują się zarówno manometr, jak i pompka. Wysokiej klasy, dobrze przygotowana opona to klucz do tego, aby jeździć wygodnie, dynamicznie i bezpiecznie.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM