support
We suggest switching to the language English
29 kwietnia 2023

Jak wybrać odpowiednie siodełko rowerowe?

Uwielbiasz długie rowerowe wycieczki? Kolarstwo to twoja pasja? Oznacza to, że twój rower powinien być w pełni dopasowany do twoich potrzeb, stylu jazdy, budowy ciała. Dotyczy to również siodełka, które musi być nie tylko wygodne. Powinno ono również umożliwiać przyjęcie prawidłowej pozycji za kierownicą. Jak model siodełka wybrać, aby zapewnić sobie pełen komfort w czasie jazdy? Wyjaśniamy!

Siodełko rowerowe ma znaczenie

Jeżeli w rowerze jest zamontowane nieodpowiednie siodełko, rowerzysta podczas jazdy odczuwa spory dyskomfort. Wybranie właściwego siedziska zapewnia:

  • możliwość przyjęcia dogodnej pozycji za kierownicą – siodełko powinno być wybrane pod kątem tego, czy jeździsz, mając pochyloną, wyprostowaną, czy mocno wysuniętą do przodu pozycję ciała;
  • mniejsze ryzyko bólu kości kulszowych;
  • brak nieprzyjemnych otarć w intymnych partiach ciała.

Pamiętaj też, że ważne jest ustawienie siodełka na odpowiedniej wysokości. Jeżeli siedząc na pojeździe, możesz swobodnie dotknąć całą stopą podłoża, to znaczy, że jesteś gotowy do jazdy. Wysokość siodełka możesz ustawić w domu lub w trasie – odwiedzając stację naprawy rowerów.

Z czego powinno być wykonane siodełko rowerowe?

Rowerzysta, któremu zależy na maksymalnym komforcie w czasie jazdy, musi przyjrzeć się temu, z jakiego materiału jest wykonane siodełko.

Niektóre z nich wykańcza się skórą. Ten naturalny materiał jest odporny na uszkodzenia, trwały, a wykonane z niego siedzisko z czasem staje się wyprofilowane i dopasowane do anatomii rowerzysty.

Warto także wybrać siodełko z wysokiej klasy, nowoczesnych tworzyw sztucznych. Może to być np. pokrycie żelowe, które znakomicie amortyzuje wstrząsy, drgania podczas jazdy. Optymalnym, ale jednocześnie najkosztowniejszym rozwiązaniem, jest innowacyjne siodełko termoformowalne. Aby je wykonać, rowerzysta musi usiąść na miękkie, elastyczne siedzisko, które „zapamiętuję” jego anatomię. Następnie siodełko jest utwardzane i montowane w rowerze.

Siodełko rowerowe a budowa ciała

Zgodnie z obiegową opinią najwygodniejsze siodełko to takie, które jest jak najszersze i miękkie. Nie jest to jednak do końca prawdą. Po pierwsze tego typu modele nie są odpowiednie na dłuższe trasy. Pośladki, które przez wiele godzin są zapadnięte w miękkie pokrycie, mogą szybko się odparzyć. Po drugie raczej powinni z nich zrezygnować panowie.

Z myślą o mężczyznach powstają siodełka rowerowe ze specjalnymi wgłębieniami i otworami. Dzięki niem ucisk na genitalia podczas jazdy jest zdecydowanie mniejszy. Mężczyzna, który jeździ na źle dobranym siodełku, nie tylko odczuwa dyskomfort, ale też sporo ryzykuje – grozi to problemami z prostatą i oddawaniem moczu.

Rowerzyści i rowerzystki, którzy chcą dobrać siedzisko o optymalnej szerokości, powinni poznać swój rozstaw kolców kości kulszowej. Aby go zmierzyć, wystarczy:

  • usiąść na miękkim, plastycznym podłożu – np. na piasku;
  • za pomocą miary zmierzyć odległość między dwoma najgłębszymi śladami, które powstały na piaszczystej powierzchni.

Odpowiednie dla danej osoby siodełko będzie odrobinę szersze od wyniku takiego pomiaru.

Siodełko rowerowe a rodzaj roweru

Inne siodełko będzie optymalne dla tych, którzy lubią jeździć po wymagającym górskim terenie, a inne dla tych, którzy dojeżdżają na dwóch kółkach do pracy. I tak:

  • w rowerach miejskich najlepiej sprawdzi się szerokie i miękkie siedzisko – ułatwia ono przyjęcie wyprostowanej pozycji za kierownicą;
  • w rowerach szosowych warto zamontować lekkie siodełko, które nie obciąża konstrukcji pojazdu, co mogłoby utrudniać rozwinięcie dużej szybkości. Powinno być on wąskie i mieć cienką, ale dobrej jakości, amortyzującą wyściółkę. Kształt siodełka szosowego pomaga rowerzyście przyjąć pochyloną, niską pozycję;
  • w rowerach górskich stosuje się dłuższe siedziska niż w pojazdach szosowych. Wynika to z faktu, że rowerzysta, który podjeżdża pod górkę, pokonuje nierówności, musi inaczej układać ciało w czasie jazdy. Takie same siodełka jak w rowerach górskich można zamontować również w jednośladach gravelowych i endurance.

Podczas jazdy na dwóch kółkach każdy detal ma znaczenie. Dlatego, jeśli chcesz zapewnić sobie komfort podczas górskich podjazdów, wyścigów czy rekreacyjnych przejażdżek po mieście, zadbaj o odpowiednie siodełko. Wybierz takie, które pasuje do budowy twojego ciała i rodzaju twojego roweru.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM