support
We suggest switching to the language English
12 stycznia 2023

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy?

Podczas jazdy rowerem słyszysz niepokoące zgrzytanie, piski? Prawdopodobnie oznacza to, że łańcuch rowerowy wymaga czyszczenia. Dzisiaj cykliści mają możliwość mycia go także poza domem i wtedy, gdy są w trasie. Aby łańcuch był jak nowy, wystarczy wizyta w punkcie mycia rowerów, który znajduje się np. przy pobliskiej stacji benzynowej, centrum handlowym, biurowcu.

Dlaczego czyszczenie łańcucha rowerowego jest tak ważne?

Regularne czyszczenie łańcucha jest ważne z dwóch względu.

  • Wpływa to na komfort w czasie jazdy – gdy łańcuch jest czysty, napęd pracuje lepiej, płynnie, a jeżdżenie na rowerze jest jeszcze bardziej przyjemne.
  • Ma to znaczenie dla prawidłowego działania innych rowerowych części – czyszczenie tego najważniejszego elementu układu napędu przedłuża żywotność korb i koronek kasety.

Przyjmuje się, że łańcuch rowerowy należy oczyścić z zabrudzeń dopiero po pokonaniu na danym przejeździe od 200 do 500 km. Jednak do kwestii czyszczenia trzeba podejść indywidualnie. Częściej należy myć łańcuchy w rowerach, które jeżdżą w trudnym terenie, po piaszczystych bezdrożach, zabłoconych ścieżkach.

Co jest potrzebne do czyszczenia łańcucha rowerowego?

To, co będzie potrzebne do czyszczenia łańcucha, zależy w dużej mierze od tego, jak jest zabrudzony. Przydać mogą się m.in.:

  • pianka myjąca – wystarczy ją nałożyć na łańcuch, odczekać wskazany przez producenta czas, a następnie usunąć zabrudzenia rozpuszczone przez preparat – za pomocą strumienia wody;
  • benzyna – należy nasączyć nią szmatkę, a następnie przetrzeć nią łańcuch. Po takim zabiegu należy starannie opłukać łańcuch;
  • specjalne szczotki – są one skonstruowana tak, ab włosie mogło dotrzeć między wszystkie metalowe ogniwa.

Środki do mycia łańcucha powinny szybko rozpuszczać osad, smar i tłusty brud. Natomiast szczotka to gadżet przeznaczony także do błyskawicznego odkurzania zabrudzonych ogniw – warto po nią sięgać zawsze, czyszcząc cały rower.

Gdzie i jak można wyczyścić łańcuch rowerowy?

Niektórzy rowerzyści, chcąc wyczyścić łańcuch, decydują się na jego ściągnięcie – dopiero potem usuwają brud znajdujący się na jego powierzchni i między ogniwami. Jednak w odpowiednich warunkach, można umyć go także, gdy znajduje się w pojeździe.

Pielęgnacją łańcucha można zająć się w garażu, przed domem lub odwiedzić specjalny punkt mycia rowerów. Jeżeli zdecydujesz się na tę ostatnią opcję:

  • zawieś rower na specjalnym uchwycie – dzięki temu będziesz mógł wygodnie, dokładnie umyć łańcuch, przyjrzeć się temu, czy brud został usunięty ze wszystkich ogniw;
  • sięgnij po szczotkę lub specjalny preparat – punkty mycia rowerów są wyposażane w + wyprofilowane szczoteczki, za pomocą których odkurzysz sam łańcuch i koła zębate. Taka pielęgnacja przyda się twojemu jednośladowi po praktycznie każdej przejażdżce.

Jeżeli łańcuch jest bardzo zabrudzony, użyj środka przeznaczonego do jego czyszczenia. Nałóż na niego piankę, przetrzyj go benzyną, specjalistycznym preparatem. Na koniec opłucz go wodą – to także możesz zrobić w punkcie mycia rowerów;

  • po oczyszczeniu łańcucha i kół zębatych nasmaruj te elementy, aby podczas jazdy były chronione przed tarciem.

Konserwacja łańcucha rowerowego – praktyczne wskazówki

Nawet jeżeli jeździsz rowerem tylko po mieście, to pamiętaj, że na wszystkich elementach układu napędowego osadza się kurz. Jeżeli właśnie przejeżdżasz obok punktu mycia rowerów, skorzystaj z niego – zawieś pojazd na uchwycie i odkurz łańcuch za pomocą szczotki.

Ponadto, mimo że zaleca się, aby dokładnie czyścić łańcuch dopiero po przejechaniu kilkuset kilometrów, rób to częściej – np. zawsze po zakończeniu sezonu rowerowego, późną jesienią. Do czyszczenia przyda ci się wtedy frotowy ręcznik, szmatka, które możesz nasączyć preparatem. Mają ona taką strukturę, że środek czyszczący łatwo dotrze we wszystkie zakamarki między ogniwami.

Stan i czystość łańcucha rowerowego przekładają się na komfort jazdy oraz żywotność innych części pojazdu. Dlatego jeżeli tylko spotkasz na trasie punkt mycia rowerów, pomyśl o tym, aby choć odkurzyć napęd. Dzięki temu twój pojazd będzie zawsze doskonale przygotowany do jazdy.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM