support
We suggest switching to the language English
3 marca 2023

Jak wymienić dętkę?

Przebita dętka to zmora rowerzystów. Jednak wbrew pozorom jej wymiana jest łatwa i nie wymaga tego, aby oddawać rower do serwisu. Wystarczy kilka narzędzi, trochę czasu i chęci, aby pojazd był znów gotowy do trasy. Wyjaśniamy krok po kroku, jak szybko i sprawnie wymienić dętkę w rowerze.

Wymiana dętki w rowerze – od czego zacząć?

Do wymiany dętki rowerowej potrzebne są:

  • łyżki do opon – najlepiej dwie;
  • nowa dętka.

W niektórych sytuacjach – np. jeśli okaże się, że po wymianie dętki konieczne będzie naciągnięcie linki hamulcowej – przyda się również klucz imbusowy, a także śrubokręt płaski i krzyżakowy.

Taką naprawę można przeprowadzić samodzielnie i to także będąc w trasie. Dlatego przed wyruszeniem na przygodę na dwóch kółkach, warto mieć w plecaku zestaw naprawczy. Ci, którzy wybiorą się w trasę bez tych podstawowych narzędzi, znajdą je w rowerowym punkcie naprawy – będą mogli tam skorzystać zarówno z łyżki do opon, jak i z klucza imbusowego oraz wkrętaka krzyżowego.

Krok 1 – zdjęcia koła

Jeżeli zamierzasz wymienić dętkę w przednim kole, jesteś w nieco lepszej sytuacji – jego zdjęcie jest łatwiejsze. Wystarczy, że ustawisz przerzutkę na najniższy bieg, poluzujesz zacisk, a szybko je wykręcisz. Jeśli musisz wymienić tylną dętkę, czeka cię nieco trudniejsze zadanie.

W tej sytuacji również ustaw przerzutkę na najniższy bieg. Ci, którzy mają rower z hamulcami typu V-brake, będą musieli odkręcić za pomocą śrubokręta śrubę przytrzymującą linkę hamulcową. W przypadku pozostałych pojazdów (z hamulcami tarczowymi) należy jedynie odchylić wózek przerzutki i zacisk koła, a następnie je wyjąć.

Krok 2 – zdejmowanie opony z obręczy

Zacznij od spuszczenia powietrza z opony. Następnie możesz ją zdjąć – ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi. Demontaż opony z koła znacznie ułatwiają tzw. łyżki. To małe narzędzia, które zawsze warto mieć przy sobie, wyruszając w trasę. Jedną z łyżek zablokuj szprychy, drugą podważ oponę w okolicach wentylach, a następnie przesuwaj ją po obwodzie obręczy.

Do zdejmowania ogumienia nigdy nie wykorzystuj śrubokrętów, nożyczek, obcążek. Te ostre narzędzia mogłyby one uszkodzić gumę.

Po zdjęciu opony uważnie się jej przyjrzyj. Zwróć uwagę, czy nie są w nią wbite ostre elementy, które uszkodziły dętkę i czy jest w dobrym stanie. Jeżeli jest łysa, popękana, pomyśl o jej wymianie. Jazda z takim ogumieniem może szybko skończyć się uszkodzeniem nowo założonej dętki.

Defekter Fahrradschlauch

Krok 3 – zakładanie dętki

Jeżeli po zdjęciu opony okaże się, że dętka jest przebita, możesz ją naprawić lub wymienić. Do jej uszczelniania służą specjalne łatki i płyny. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na wymianę dętki, to przed rozpoczęciem zakładania jej na obręcz, lekko ją napompuj. Ułatwi ci to jej montaż.

Wymieniając dętkę, najpierw umieść wentyl w otworze obręczy, zamknij ją od zewnątrz oponą, a następnie zacznij delikatnie układać ją między ogumieniem a kołem.

Krok 4 – montaż koła

Osadź koło w ramie, a następnie sprawdź, czy znajduje się z nią w jednej linii. Dokręć je lub zaciśnij szybkozamykacz. W przypadku koła tylnego wyceluj w otwór między klockami i osadź je w ramie. Ci, którzy musieli zdemontować hamulec V-brake, muszą z powrotem go założyć. Niekiedy okazuje się, że konieczne jest wtedy wyregulowanie napędu i linki hamulcowej.

Krok 5 – testowanie

Dokładnie przyjrzyj się oponie i sprawdź, czy nie wystaje spod niej dętka. W takim przypadku pierwsza jazda na rowerze mogłaby skończyć się jej głośnym przebiciem. Wybierz się również na próbną przejażdżkę. Zwróć uwagę, czy pojazd sprawuje się tak dobrze jak do tej pory i czy w czasie jazdy nie „ściąga” na boki – mogłoby to oznaczać, że koło zostało nieprawidłowo osadzone w ramie.

Wymiana dętki w oponie nie jest trudna nawet dla początkujących amatorów rowerów i nie wymaga użycia wielu narzędzi – pamiętaj, aby zawsze wybierając się na dłuższą wycieczkę, mieć przy sobie zestaw naprawczy. Ratunkiem w sytuacji, gdy przebije się ona na trasie, mogą być też samoobsługowe punkty naprawy. Znajdziesz tam najważniejsze narzędzia, za pomocą których zdejmiesz oponę i zamontujesz nową dętkę.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM