support
30 listopada 2022

Jak założyć łańcuch rowerowy w prosty sposób?

Spadający łańcuch to problem niejednego rowerzysty, potrafiący zepsuć nawet najbardziej udaną wyprawę. Nieumiejętne zakładanie łańcucha może skończyć się jego kolejnym wypadnięciem w trasie. Jak założyć łańcuch na rower w prosty i prawidłowy sposób? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Prawidłowe ułożenie łańcucha na rowerze – czyli jakie?

Zanim przedstawimy sposób prawidłowego zakładania łańcucha na rower, wyjaśnimy, jak w ogóle wygląda prawidłowo założony łańcuch. Kluczowa zasada mówi, że łańcuch powinien być możliwie jak najlepiej wycentrowany. To oznacza, że powinien biec prosto, bez żadnych wygięć na przełożeniach. Umiejętność właściwego wyśrodkowania łańcucha przychodzi zwykle z czasem, w wyniku kolejnych prób. Nie martw się zatem, gdy na początku nakładanie nie wychodzi Ci zbyt dobrze. Warto jednak postarać się o prawidłowe nałożenie, ponieważ odpowiednio wyśrodkowany łańcuch rowerowy pracuje ciszej, a jego żywotność jest znacznie dłuższa.

Dlaczego łańcuch spada?

Najczęstszą przyczyną częstego przeskakiwania i spadania łańcucha podczas jazdy na rowerze jest jego zużycie. Pod wpływem użytkowania z czasem łańcuch ulega rozciągnięciu, a przez to wypada. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować jego długość przez specjalny miernik zużycia łańcucha. Niektórzy samodzielnie skracają rozciągnięty łańcuch o kilka oczek, jednak nie jest to polecane rozwiązanie. W takim wypadku najlepsza jest wymiana łańcucha w rowerze, gdyż mocno zużyty łańcuch może uszkodzić cały system, co wiąże się ze znacznie bardziej czasochłonną i kosztowną naprawą. Spadający łańcuch jest też niebezpieczny, zwłaszcza na dłuższych trasach.

naprawa roweru - łańcucha rowerowego

Jak założyć łańcuch rowerowy?

Niezależnie od tego, czy chcesz zamontować nowy łańcuch, czy też założyć spadający, postępowanie w obu przypadkach jest podobne. Aby założyć spadający łańcuch w rowerze miejskim, najpierw trzeba odpowiednio ustawić sprzęt. Najlepiej zatem postaw rower kołami do góry, co zapewni lepszy dostęp do całego systemu. Przed założeniem dokładnie oczyść łańcuch ze smaru, a następnie przełóż go przez wózek przerzutki. Zaleca się założenie go na najmniejszą zębatkę, co ułatwi cały proces.

Jeśli chcesz natomiast zamocować nowy łańcuch w rowerze, wykonaj trzy kroki: ściągnij obecnie używany model, załóż i zapnij nowy oraz go zakonserwuj. Aby zdjąć łańcuch, musisz go najpierw rozpiąć. To łatwe, ale wymaga odpowiednich narzędzi. Jeśli nie masz ich w swoim domowym warsztacie, możesz skorzystać np. ze stacji naprawy rowerów. W celu zdemontowania łańcucha ze sworzniem, rozkuj go skuwaczem do łańcucha. Przyłóż narzędzie do ogniwa i wybij pin z gniazda, obracając korbką. W ten sposób rozdzielisz całość. Tę samą metodę możesz zastosować, gdy zechcesz np. skrócić długość łańcucha. Po rozpięciu zdejmij zużytą część z jednośladu. Wymiana łańcucha rowerowego ze spinką jest prostsza. Lekko ściśnij szczypcami miejsce, w którym jest zapięcie, a potem po prostu je wypnij.

W kolejnym kroku załóż nowy łańcuch na poszczególne elementy układu napędowego. Najlepiej zacznij od przerzutki przedniej. Zachowaj ostrożność przy przewlekaniu go przez wózek w tylnej. Gdy łańcuch w rowerze będzie na swoim miejscu, zepnij oba końce. Na koniec nasmaruj produkt w celu zabezpieczenia go przed brudem, kurzem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM