support
We suggest switching to the language English
27 maja 2023

Jaki wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Kiedy twoje dziecko postanowi przesiąść się na „dorosły” rower na dwóch kółkach, czeka na ciebie trudne zadanie. Liczba modeli jednośladów dla najmłodszych może cię zaskoczyć, a ty musisz znaleźć taki, który będzie dopasowany do budowy ciała malucha, a jednocześnie przypadnie mu do gustu. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę, chcąc wybrać idealny rower dla dziecka – taki, na którym szkrab będzie z przyjemnością i bezpiecznie jeździć.

Zabierz dziecko do sklepu

Zanim kupisz maluchowi pierwszy rower, odwiedźcie razem dobrze zaopatrzony salon rowerowy. Przyjrzyj się temu, które pojazdy robią szczególne wrażenie na przyszłym mistrzu dwóch kółek. Zachęć dziecko, aby wsiadło na kilka modeli i dowiedz się, który z nich był dla niego najwygodniejszy. Zwróć uwagę, czy maluch mógł swobodnie wsiadać i zsiadać z roweru oraz czy był w stanie sprawnie go prowadzić, trzymając pojazd za kierownicę.

Zwróć uwagę na koła

To, jak duże koła powinien mieć pierwszy jednoślad, zależy od wieku dziecka i jego postury. Te, które mają 12” są zarezerwowane raczej dla rowerków biegowych i trójkołowych. Jeżeli jednak już trzylatek o wzroście do 100 cm chciałaby spróbować swoich sił w jeździe na dwóch kółkach, to właśnie taki ich rozmiar będzie dla niego idealny.

Czteroletnie dzieci mogą z powodzeniem zacząć rowerową przygodę z kołami w rozmiarze 14. Natomiast w przypadku pięcio i sześciolatków powinny one mieć już 16”. Należy przy tym pamiętać, że są to umowne zalecenia. Jeśli maluch jest drobniejszy i niższy od rówieśników, warto wybrać dla niego rowerek z mniejszymi kółkami, niż wynika to z jego wieku.

Przyjrzyj się ramie

Rama w rowerku dziecięcym powinna być obniżona. Ułatwi to małemu rowerzyście wsiadanie na rower i zsiadanie niego. Mimo tego, że niektóre dzieci nie będą miały problemu, aby wsiąść na jakikolwiek rower, to większość maluchów musi dopiero opanować tę technikę. Obniżona rama sprawi, że szkrab poczuje się pewniej na dwóch kółkach i chętniej będzie szlifował umiejętność jazdy na jednośladzie.

Sprawdź, ile waży rowerek

Dziecko powinno potrafić samodzielnie prowadzić, a także podnieść z ziemi swój rowerek. Dlatego wybierając pojazd dla malucha, koniecznie zwróć uwagę na to, ile waży dany model.

Doskonale, jeżeli uda ci się znaleźć rower ważący nie więcej niż 10 kg. Takie modele mają najczęściej lekkie aluminiowe ramy. Dzięki temu młodzi rowerzyści nie mają problemu z ich podnoszeniem. Niestety najlżejsze rowerki dziecięce są jednocześnie najdroższe – dlatego warto poszukać pojazd, który będzie kompromisem między niską wagą a przystępną ceną.

Rowerki z torpedo i z tradycyjnymi hamulcami

Gdy zaczniesz poszukiwania rowerka dla malucha, zauważysz, że niektóre z nich mają hamulec ręczny, a inne typu torpedo.

W tym pierwszym przypadku na kierownicy pojazdu znajdują się tradycyjne manetki do hamowania. Natomiast rower z hamulcami torpedo zatrzymuje się za pomocą pedałów. Kiedy maluch zaczyna pedałować do tyłu, pojazd automatycznie hamuje.

Dzieci, które jeździły wcześniej na rowerkach biegowych i są przyzwyczajone do tego, aby hamować za pomocą nóg, będą świetnie czuły się na pojeździe z hamulcami torpedo. Natomiast jeżeli naukę jazdy na dwóch kółkach rozpoczyna starszak, warto rozważyć zakup jednośladu z manetkami.

Osprzęt w rowerkach dziecięcych

Choć dla malucha najważniejszy będzie kolor rowerka, to jako rodzic, powinieneś dokładnie przyjrzeć się jego wyposażeniu.

Pojazdu dla dziecka szukaj wśród modeli z osłoną łańcucha. Zwiększa ona bezpieczeństwa w czasie jazdy, gdyż uniemożliwia wkręcenie się w napęd sznurówek lub nogawek spodni. Już pierwszy rower dla dziecka powinien mieć też odblaski lub oświetlenie – i to najlepiej z przodu i z tyłu jednośladu. Nie zapomnij także, że dzwonek to nie tylko ozdobny gadżet. Powinien znajdować się on na dziecięcym rowerku, aby młody cyklista uczył się sygnalizować zagrożenie i swoją obecność na trasie.

Kiedy już wybierzesz pojazd dla malucha, odwiedźcie samoobsługową stację naprawczą dla rowerów. Za pomocą dostępnych tam narzędzi dopasujesz wysokość siodełka do wzrostu dziecka, a oprócz tego sprawdzisz ciśnienie w oponach.

Nauka jazdy na rowerze może być początkiem wielkiej pasji. Dlatego wybierz dla dziecka odpowiedni – wygodny i bezpieczny – pojazd na dwóch kółkach i naucz go aktywnie spędzać czas.

 

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM