support
We suggest switching to the language English
18 października 2023

Jakie buty kupić do jazdy na rowerze?

Profesjonalny strój rowerowy to klucz do tego, aby jeszcze lepiej czuć się podczas jazdy na dwóch kółkach. Dlatego zastanów się nad tym, aby zapewnić odpowiednie wsparciem stopom, które w czasie przejażdżek wykonują ogromną pracę. Jakie buty do jazdy na rowerze sprawdzą się najlepiej? Czy zawsze trzeba inwestować w profesjonalne obuwie rowerowe? Wyjaśniamy!

Czy można jeździć na rowerze w „zwykłych” butach?

Specjalne buty na rower nie we wszystkich przypadkach są najlepszym wyborem. Okazuje się, że tradycyjne obuwie sportowe może być noszone podczas jazdy przez:

  • tych, którzy dopiero uczą się jeździć na konkretnym rodzaju roweru – w „zwyczajnych” butach można szybciej i lepiej nauczyć się panować nad pojazdem;
  • tych, którzy jeżdżą tylko po mieście, typowo rekreacyjnie, dojeżdżają na dwóch kółkach do pracy.

W takiej sytuacji najlepiej wybrać wygodne, sportowe, przewiewne buty. Warto także być miały one dość sztywną podeszwę wykończoną antypoślizgową powierzchnią. Do rekreacyjnej jazdy na rowerze sprawdzają się np. lekkie i niskie buty trekkingowe.

Buty rowerowe a styl jazdy – jak dopasować właściwe obuwie?

Ci, którzy jeżdżą wyczynowo, pasjonują się kolarstwem i wybierają wymagające trasy, powinni zainwestować w profesjonalne rowerowe obuwie. Takie będą buty SPD przeznaczone do pedałów zatrzaskowych. Ich zaletą jest to, że nie ma możliwości, aby przypadkowo zsunęły się z platformy w czasie jady. Zawsze pozostają połączone z pedałem, co zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty.

Buty z zatrzaskami powstają w wersji dla kolarzy szosowych, tych, którzy jeżdżą wyczynowo i wybierają wymagające górskie szlaki.

Buty do kolarstwa szosowego

Takie buty zapewniają komfort w czasie szybkiej, dynamicznej jazdy, jednak są bardzo niewygodne podczas chodzenia. Mają niezwykle sztywną, twardą, a jednocześnie cienką podeszwę. Ponadto wystają z nich bloki SPD – można łatwo je uszkodzić, chodząc w takim obuwiu. Buty do kolarstwa szosowego są stworzone z myślą o tym, zapewniać stabilność stopie podczas wielogodzinnej, szybkiej jazdy.

Obuwie MTB

Takie buty wyróżnia nie tylko sztywna podeszwa, ale też ostry bieżnik. To obuwie o dość szerokim zastosowaniu. Jest ono idealne do jazdy zarówno po asfalcie, jak i po bardziej wymagającym terenie. Można wykorzystać je również podczas wycieczek pieszo-rowerowych, gdyż zapewnia komfort również podczas chodzenia.

Buty do jazdy górskiej

To obuwie na najbardziej wymagające tarasy. Na pierwszy rzut oka przypomina ono typowe buty, które są wybierane na piesze wycieczki górskie.

Mają one cholewkę sięgającą za kostkę, co zapewnia stabilność stopie podczas jazdy na nierównym terenie. Ponadto stosuje się w nich specjalne wzmocnienia, wodoodporne membrany, ocieplenie, tak aby można było w nich jeździć w najtrudniejszych warunkach.

Dobre buty na rower, czyli jakie?

Niezależnie od tego, na jakim rowerze i gdzie jeździsz, to wybierając buty na rower, zwróć uwagę na:

  • sposób ich wiązania – raczej zrezygnuj z kupowania obuwia z zapięciem rzep – kiedy się zużyje, buty mogą zacząć przypadkowo zsuwać się w czasie jazdy. Oprócz klasycznych sznurowadeł dobrze sprawdzają się paski zaciskowe, które nie mają szans wkręcić się w łańcuch. Popularnością wśród średnio zaawansowanych kolarzy cieszą się zwłaszcza buty z klamerkami oraz pokrętłami BOA;
  • to, czy są przewiewne – warto, aby buty rowerowe były wykonane z możliwie najbardziej przewiewnych tkanin, by miały wstawki wentylacyjne;
  • by były maksymalnie wygodne – zastanów się nad wyborem butów z wkładkami formowanymi termicznie. Po pewnym czasie stają się one idealnie wyprofilowane i dopasowane do kształtu stopy.

Dobre buty rowerowe są niemal tak samo ważne jak właściwie wyregulowane linki hamulcowe czy odpowiednio napompowane opony, o które zadbasz na stacji naprawy rowerów. Dlatego, nawet jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z profesjonalnym obuwiem dla cyklistów, a chcesz zacząć jeździć wyczynowo, intensywniej trenować, pomyśl o modelu z blokami SPD. Takie buty zapewnią twoim stopom stabilne ułożenie na pedałach, co przełoży się zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo podczas jazdy.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM