support
We suggest switching to the language English
5 lutego 2023

Jakie powinno być ciśnienie w kołach rowerowych?

Jeśli podczas jazdy na rowerze chcesz czuć się komfortowo i zapewnić sobie bezpieczeństwo, zadbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach. Jego wyregulowania nie jest trudne, zajmuje kilkanaście minut, a z zadaniem tym poradzą sobie również początkujący cykliści. Dowiedz się więcej o tym, jak napompować opony, aby ciśnienie w nich zapewniało wygodną jazdę.

Odpowiednie ciśnienie w oponach rowerowych – dlaczego jest tak ważne?

Ciśnienie w kołach rowerowych warto sprawdzić przed każdą wycieczką na dwóch kółkach. Zarówno miękkie, jak i twarde jak kamień opony mogą być znacznym utrudnieniem w czasie jazdy. Ponadto nieodpowiednie ciśnienie:

  • to mniejsze bezpieczeństwo na trasie – nad rowerem ze źle napompowanymi oponami trudniej zapanować;
  • niekorzystnie wpływa na wygodę cyklisty – bardziej odczuwa on drgania, wstrząsy, trudniej pokonywanie przeszkód na drodze wymaga od niego więcej wysiłku;
  • może spowodować uszkodzenie roweru – jazda z „flakiem” lub ze zbyt miękką oponą stwarza ryzyko uszkodzenia dętki.

Od czego zależy optymalne ciśnienie w kołach rowerowych?

Każdy producent opon wskazuje, jaka jest prawidłowa wartość ciśnienia dla danego modelu ogumienia. Podany przedział jest jednak zwykle dość szeroki, dlatego to zadaniem rowerzysty jest, aby dostosować rower do własnych potrzeb. To, jakie ciśnienie w kołach rowerowych będzie odpowiednie, zależy od typu pojazdu, warunków pogodowych, a także tego, ile waży sam cyklista.

Masa ciała a opony rowerowe

Im cięższy cyklista, tym ciśnienie w oponach rowerowych powinno być wyższe. Pompując ogumienie, należy także doliczyć do jego masy ciała cały ekwipunek, z którym wyrusza w podróż. Dlatego, zanim zaczniesz pracować nad swoją oponą, zważ swój kask, osprzęt używany w czasie jazdy i bagaż, który zabierasz ze sobą w trasę. Dopiero wtedy poznasz faktyczne obciążenie pojazdu.

W rowerach turystycznych, miejskich prowadzonych przez cyklistów o masie ciała od 60 do 80 kg ciśnienie w oponach powinno wynosić ok. 5 bar. Natomiast w przypadku kierowców jednośladów, którzy ważą ponad 80 kg, wartość ta jest o 1 bar wyższa. Najlżejsi rowerzyści ważący od 40 do 60 kg powinni dbać o oto, aby ciśnienie w oponach rowerowych wynosiło od 4 do 4,5 bar.

Rodzaj roweru i terenu

Ciśnienie w kołach rowerowych musi być dopasowane do roweru i do twojego stylu jazdy. Będzie ono inne w przypadku pojazdów wykorzystywanych do startów w wyścigach, jazdy po miejskich rowerowych i wymagających górskich trasach.  Jeżeli:

  • jeździsz po mieście, ulicach, napompuj opony tak, aby ciśnienie wynosiło od 4,5 do 6 bar;
  • poruszasz się rowerem typu MTB, po nierównych leśnych ścieżkach, bezdrożach, zadbaj, by ciśnienie w kołach oscylowało w granicach od 2,5 do 3,5 bar;
  • jesteś kierowcą jednośladu szosowego, lubisz szybką, dynamiczną jazdę, to zatroszcz się, aby ciśnienie w kołach wynosiło od 6 do 8 bar.

Warunki pogodowe

Wyregulowanie ciśnieniach w oponach jest szczególnie ważne, jeżeli wybierasz się na przejażdżkę podczas lub tuż po deszczu. Aby zachować przyczepność pojazdu do podłoża i móc nad nim sprawnie panować, należy je nieco obniżyć. Podczas jazdy w takich warunkach ciśnienie w kołach powinno zostać obniżone o ok. 3 PSI (0,2 bar).

Co jest potrzebne to wyregulowania ciśnienia w oponach rowerowych?

Są tacy, którzy sprawdzają ciśnienie w oponie, ściskając ja dwoma palcami. Dokładność tej metody pozostawia jednak wiele do życzenia.

Zdecydowanie lepiej sięgnąć po profesjonalne, a jednocześnie łatwo dostępne pompki rowerowe z manometrami. Korzystanie z takiego gadżetu rowerowego to najprostszy patent na to, aby perfekcyjnie przygotować opony do jazdy. Ci którzy, mają pompkę bez manometru, mogą szybko sprawdzić ciśnienie w samoobsługowych stacjach naprawy rowerów. W takim miejscu można też napompować opony – jeżeli okaże się, że jest to konieczne.

Od stanu i przygotowania ogumienia rowerowego zależy twoje bezpieczeństwo i wygoda w czasie wypadów na dwóch kółkach. Dlatego poświęć nieco uwagi prawidłowemu ciśnieniu w kołach, wyreguluj je i przekonaj się, że jego właściwa wartość przekłada się na twój komfort podczas jazdy.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM