support
We suggest switching to the language English
20 września 2023

Kask rowerowy. Chroń skutecznie swoją głowę!

Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu, jednak pod warunkiem, że podejmiesz wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jeździsz jednośladem do pracy, poruszasz się po ścieżkach rowerowych, czy bierzesz udział wyścigach, nie unikaj noszenia kasku. To element stroju rowerzysty, który może ochronić twoją głowę, zdrowie, a nawet uratować ci życie.

Noszenie kasku rowerowego a przepisy

W Polsce nie ma obowiązku noszenia kasku rowerowego podczas jazdy na dwóch kółkach – dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jadąc bez niego, nie musisz spodziewać się mandatu. Przepisy narzucające obowiązek jego zakładania przez rowerzystów są rzadkością również w całej Europie.

Wyjątkiem są Czechy, gdzie kask muszą nosić na głowie wszyscy cykliści poniżej 18. roku życia. W Chorwacji obowiązkowo muszą zakładać go dzieci, które nie skoczyły 16 lat, a w Austrii mali cykliści przed 12. urodzinami.

Pamiętaj jednak, że jazda bez kasku na głowie może mieć tragiczne konsekwencje. W ten sposób podczas wypadku narażasz się na wstrząs mózgu, urazy twarzoczaszki i czaszkowo-mózgowe. W niektórych przypadkach może dojść do powstania krwiaków, ich pęknięcia, a w efekcie do paraliżu lub śmierci. Dlatego noszenie kasku to kwestia zdrowego rozsądku i oznaka dojrzałości

Nie każdy kask, który włożysz na głowę, będzie dobrze chronił cię przed urazami. Musi być to model z odpowiednich materiałów, dopasowany do rozmiaru twojej głowy oraz tego, jak jeździsz.

Właściwy rozmiar

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakiego rozmiaru kasku potrzebujesz, musisz zmierzyć obwód głowy tuż nad linią brwi.

Dobrze dopasowany model to taki, który będzie stawiał lekki opór podczas zakładania. Musi on dokładnie przylegać do całej głowy. Natomiast gąbki policzkowe powinny delikatnie uciskać policzki. Kask musi być zapięty tak, aby nie ruszał się na głowie. Jednocześnie jego twarde elementy nie mogą nieprzyjemnie uciskać.

Szczęśliwa rodzina jeździ na rowerach na świeżym powietrzu i uśmiecha się. Mała dziewczynka na pierwszym planie

Wygoda noszenia

Największy komfort zapewniają kaski rowerowe, które mają jak największą liczbę otworów wentylacyjnych. Dzięki temu skóra pozostaje sucha, a głowa w czasie jazdy nie przegrzewa się.

Dla wygody ma znaczenie także wnętrze kasku. Powinna znajdować się w nim miękka, przyjemna w dotyku wyściółka. Warto, aby była ona wykonana z materiałów antybakteryjnych oraz odpinana, co umożliwi jej pranie. Oprócz tego najwygodniejszy kask to taki, którego nie czuć i który nie jest obciążeniem dla rowerzysty. Dlatego wybierając model dla siebie, szczególną uwagę zwróć na to, ile on waży.

Kask a styl jazdy

Wybierz model dopasowany do roweru, na którym się poruszasz. Możesz wybrać np. kask:

  • miejski – ma on odsłoniętą twarz, klasyczny kształt, często modny nadruk, kolor, jest lekki, a jednocześnie powstaje z solidnych tworzyw;
  • full-face – to kaski, które chronią zarówno czaszkę, jak i szczękę, a po połączeniu ich z okularami rowerowymi także oczy. Są one przeznaczone dla rowerzystów jeżdżących wyczynowo, wybierających najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne trasy. Doskonale chronią przed urazami;
  • szosowy – taki model ma wydłużoną, aerodynamiczną formę, aby nie utrudniać rozwinięcia dużych prędkości na trasie;
  • MTB – to uniwersalne modele kasków – sprawdzą się w mieście i na bardziej wymagających trasach. Sięgają do połowy potylicy, a niektóre z nich mają także praktyczne daszki chroniące przed promieniami słońca.

Z wysokiej klasy materiałów

Kaski rowerowe powstają z wytrzymałego poliwęglanu, polichlorku winylowego, żywic epoksydowych i są wzmacniane włóknem szklanym. Obecnie za najbardziej wytrzymałe modele uważa się te, które produkuje się w technologii in mold. Oznacza to, że skorupa jest zgrzewana i tworzy jedną całość z pozostałą częścią kasku.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że jesteś dobrze przygotowany do jazdy na jednośladzie, odwiedź stację naprawy rowerów, sprawdź ciśnienie w oponach, nasmaruj łańcuch i nie wychodź z domu bez solidnego kasku rowerowego. To zabezpieczenie przed groźnymi skutkami wypadków, wyraz odpowiedzialności, troski o własne życie i zdrowie.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM