support
We suggest switching to the language English
11 marca 2022

Najczęstsze usterki rowerowe i jak sobie z nimi poradzić na własną rękę

Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której przyjemną podróż rowerem w odludnym miejscu przerywa niespodziewana usterka. Do najbliższego serwisu jest za daleko, aby podejść pieszo. Warto w takim momencie wiedzieć, jak naprawić rower samodzielnie. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów przeprowadzenia drobnych napraw. I żaden z nich nie powinien nastręczyć trudności.

Jakie są najpopularniejsze usterki w rowerze?

Rowerzyści muszą być przygotowani na pewne awarie, których nie da się przewidzieć ani im zapobiec. Wśród nich najczęściej wydarzają się:

– przebite dętki,

– zerwanie łańcucha,

– pęknięcie szprych,

– uszkodzenie przerzutek,

– poluźnienie linek hamulców,

– zniszczenie kasety.

Większość z nich uniemożliwia dalszą jazdę. Pozostałe usterki rowerowe pozwalają dojechać do najbliższego punktu serwisowego, choć trzeba wówczas zachować szczególną ostrożność.

Jak naprawić łańcuch i zdjąć koło z przerzutką w piaście?

Jednym z najgorszych problemów są uszkodzenia łańcucha. Powodem mogą być nieprawidłowo wykonane skucia, rozciągnięcie elementu, niefortunna zmiana biegów bądź brak regularnej konserwacji. Niezależnie od przyczyny, trzeba poradzić sobie z taką sytuacją. Tego typu usterki roweru najlepiej wyeliminować przy pomocy skuwacza. To dość proste w użyciu narzędzie. Jeśli jednak nie ma się go pod ręką, należy improwizować. Dla przykładu nawet kawałek drutu wystarczy do tego, aby spiąć ze sobą końcówki łańcucha i powoli podjechać do stacji.

A jak założyć łańcuch rowerowy który spadł? To akurat bardzo proste. Wystarczy postawić rower do góry nogami, a następnie nałożyć sworzeń łączący w miejsce zakładki z ogniwem zewnętrznym. Trzeba tylko pamiętać, że zakładanie zaczyna się zawsze od tylnej przerzutki.

Wartą omówienia w tym miejscu kwestią są jeszcze uszkodzone rowery bez kasety. Jak zdjąć koło z przerzutką w piaście? Na samym początku należy rozpiąć linkę prowadzącą do piasty. W tym celu używa się klucze płaskie lub nasadowe.

Co z kolei zrobić, gdy biegi nie chcą się zmieniać? Zepsute przerzutki w rowerze to najczęściej wina pękniętego haku. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak wymienienie go na nowy. A do tego będą potrzebne części zamienne oraz narzędzia.

Jak naprawić rower bez potrzebnych narzędzi?

Uszkodzona przerzutka tylna i inne usterki da się łatwo wyeliminować, jeśli ma się przy sobie odpowiedni sprzęt. Trudno jednak wymagać od rowerzystów, aby nosili ze sobą multitoole z narzędziami. Na szczęście coraz więcej miejscowości decyduje się na postawienie profesjonalnych stacji naprawy rowerów. Można je zobaczyć nie tylko przy ważnych obiektach (np. szkołach, biurach, dworcach), ale też na ścieżkach rowerowych.

W tych stacjach znajdują się wszystkie niezbędne do naprawy narzędzia. Pozwalają one pozbyć się każdej usterki w rowerze samodzielnie, bez potrzeby udawania się do punktu serwisowego bądź powrotu do domu na pieszo, z prowadzonym obok jednośladem. Warto więc rozglądać się za nimi, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek problemy z własnym składakiem, góralem czy damką.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM