support
We suggest switching to the language English
15 września 2022

Przerzutki rowerowe – co trzeba o nich wiedzieć, by komfortowo korzystać z roweru?

regulacja przerzutki rowerowej

Przerzutki ułatwiają jazdę na rowerze i sprawiają, że przejażdżka staje się bardziej komfortowa. Dzieje się tak jednak pod warunkiem prawidłowego korzystania z przerzutek. Dowiedz się zatem, jak regulować przerzutki oraz jakie są ich rodzaje.

Jakie są rodzaje przerzutek rowerowych?

Przerzutki to część napędu rowerowego. Odpowiadają za zmianę biegów (przełożeń) w jednośladzie. Dzięki nim poruszanie się po zróżnicowanym terenie jest łatwiejsze i wygodniejsze. Ich bezawaryjność, niezawodność, skuteczność, łatwość zmiany biegów, a także cena zależą od zastosowanego rozwiązania i mechanizmu. Wyróżnia się więc następujące typy mocowań przerzutek w rowerze.

Przerzutki wewnętrzne są chowane w piaście. To typ najczęściej spotykany w rowerach miejskich. Dzięki możliwości zamontowania osłony łańcucha układ napędowy mniej się niszczy i brudzi. Sama osłona zapobiega też brudzeniu ubrania i wciąganiu fragmentu odzieży w łańcuch. Modele zewnętrzne to z kolei najpopularniejszy rodzaj przerzutek, których działanie polega na przerzuceniu łańcucha między zębatkami tylnymi. Prosta konstrukcja przekłada się na tańszą konserwację oraz dużą wytrzymałość. Przerzutki tego typu sprawdzają się dobrze na trudnych ścieżkach terenowych.

Przednie przerzutki obsługują natomiast dwie lub trzy tarcze zębatek. Muszą być dopasowane do średnicy rury podsiodłowej, co sprawia, że występują w różnych rozmiarach. Są mocowane na obejmę, bezpośrednio do ramy bądź do osi suportu. Przerzutki tylne służą z kolei do zmiany przełożeń na zębatkach tylnych. Są mocowane na śrubę do specjalnego haka, pod oś piasty albo bezpośrednio do ramy. Składają się z korpusu i wodzika. Dla najwyższego komfortu jazdy zaleca się montaż przerzutki rowerowej tylnej oraz przedniej.

Pod względem zastosowania można też wyróżnić przerzutki MTB, szosowe oraz miejskie i trekkingowe. Modele MTB są montowane w rowerach górskich oraz niekiedy w trekkingowych i crossowych, zwykle w wersji tylnej i przedniej. Przerzutki szosowe cechują się lekką konstrukcją i mniejszą odpornością niż wersje MTB. Przerzutki miejskie i trekkingowe to z kolei nieco zmodyfikowana wersja przerzutek MTB, wyróżniająca się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Modele te są przeznaczone do uniwersalnych rowerów trekkingowych.

Jak regulować przerzutki?

Właściwa regulacja przerzutek jest niezbędna dla bezpiecznej jazdy, która sprawia przyjemność. Możesz to zrobić samodzielnie w domu, natomiast w trasie możesz skorzystać ze stacji naprawy rowerów. Odpowiednio wyposażony punkt zawiera niezbędne narzędzia i akcesoria, które pozwolą Ci na sprawną i skuteczną regulację przerzutek.

Jak to zrobić prawidłowo? W przypadku tylnej przerzutki przerzuć łańcuch na najmniejszą zębatkę z tyłu i największą z przodu. Następnie sprawdź napięcie linki i delikatnie poluzuj śruby, które je przytrzymują. Wykonaj regulację śruby nastawczej „H”. O prawidłowym wkręceniu świadczy to, że po zakręceniu korbą łańcuch płynnie porusza się po najmniejszej zębatce. W przypadku zgrzytów i trzasków dokręć śrubę o ćwierć obrotu. Wykonaj też regulację śruby „L”. W tym celu kręć korbą i przekładaj palcem łańcuch na kolejne zębatki. Jeśli łańcuch nie spada, przerzutki działają właściwie. Na koniec wykonaj indeksację przerzutki – śrubę baryłkową wkręć do oporu, a później zamocuj linkę przerzutki. Reguluj jej napięcie do chwili, gdy przerzutki będą płynnie pracowały.

Jeśli chodzi natomiast o regulację przerzutki przedniej, to zacznij od sprawdzenia, czy jest ona właściwie zamocowana. Zrzuć łańcuch z przodu na małą tarczę i sprawdź napięcie linki przerzutki – jeśli jest luźna, naciągnij ją. Następnie zrzuć łańcuch z tyłu na środek kasety i wykręć śruby „H” i „L”. Przetestuj łańcuch na najmniejszej tarczy. Jeśli spada on podczas obracania koła, dokręć śrubę „L”. To samo zrób na największej tarczy, odpowiednio dokręcając bądź odkręcając śrubę „H”. Na koniec wykonaj indeksację przerzutki.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM