support
We suggest switching to the language English
21 lutego 2022

Przygotowanie roweru na nowy sezon – 7 rzeczy, które musisz zrobić

Koniec zimy to doskonały moment, aby zacząć przygotowania do kolejnego sezonu jazdy na rowerze. Wzrost temperatur i przejezdne drogi to warunki sprzyjające temu, by znów zasiąść na swoim jednośladzie, czyniąc z niego podstawowy lub dodatkowy środek transportu. Zanim jednak wyruszy się w pierwszą trasę, warto odpowiednio przygotować pojazd. Co najmniej raz w roku powinniśmy pamiętać o jego konserwacji, obejmującej mycie, smarowanie komponentów, a także szczegółowy przegląd, aby upewnić się, że nic nas nie zaskoczy w drodze. Najlepiej zrobić to tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu. Jakie jednak konkretnie czynności trzeba wykonać? Dowiesz się tego z poniższego artykuły, w którym korzystając z naszego doświadczenia radzimy, jak przygotować rower na nowy sezon.


1. Dokładnie umyj rower

Niezależnie od tego, czy jednoślad był już myty po zakończeniu poprzedniego sezonu, należy uwzględnić ten etap podczas przygotowywania go na kolejne miesiące użytkowania. Podczas długiego przechowywania w piwnicy lub garażu z pewnością pokryła go warstwa kurzu, a być może doszły także inne zabrudzenia. Aby przywrócić pojazd do czystości z reguły nie trzeba skomplikowanych prac i specjalistycznych środków. Można skorzystać ze stacji do czyszczenia rowerów, jeżeli znajduje się taka w pobliżu. Podczas stosowania myjek ciśnieniowych trzeba jednak uważać na ruchome elementy, aby ich nie uszkodzić. Najlepiej poprzestać na wyczyszczeniu w ten sposób ramy, kół, kierownicy i siodełka; o myciu innych elementów wspomnimy w dalszej części artykułu. W większości przypadków do usunięcia brudu wystarczy zwykła szmatka lub gąbka oraz wiaderko z ciepłą wodą, bez detergentów. Rower myjemy od góry do dołu, starając się dotrzeć we wszystkie zakamarki, ale zachowując ostrożność przy wszystkich mechanizmach. Na koniec należy dokładnie osuszyć wszystkie elementy.

2. Wyczyść i nasmaruj łańcuch

Łańcuch to jeden z najważniejszych, ale i najbardziej problematycznych elementów roweru. Jeżeli nie zadbamy o niego właściwie, grozi to pogorszeniem efektywności pojazdu, osłabieniem sprawności przerzutek, a także zwiększeniem zużycia wszystkich pozostałych elementów napędu. Brak smaru powoduje większe tarcie i tym samym szybsze wyeksploatowanie, a nawet uszkodzenia łańcucha. Smar nie jest trwały – kontakt z wodą, ale też kurzem, piaskiem czy błotem, powoduje jego stopniowe wypłukiwanie. Dlatego co jakiś czas należy odpowiednio o niego zadbać. Na początku zaznaczmy, że nie wolno smarować brudnych łańcuchów. Element ten można wyczyścić za pomocą dedykowanych preparatów odtłuszczających lub benzyny ekstrakcyjnej. Najlepiej zrobić to po zdemontowaniu łańcucha z roweru. Gdy już będzie czysty i suchy, delikatnie nakładamy smar i rozprowadzamy go w taki sposób, aby znalazł się wewnątrz jego ogniw, na całej powierzchni. Dobrze kierować się zaleceniami producenta danego smaru.

3. Czyszczenie i smarowanie roweru – które jeszcze elementy tego wymagają?

Chociaż najczęściej i najwięcej mówi się o smarowaniu łańcucha, nie jest to jedyny element jednośladu, który wymaga takiej czynności dla prawidłowego funkcjonowania. Co smarować w rowerze poza łańcuchem? Na pewno amortyzator, czyli komponent odpowiadający za tłumienie drgań podczas jazdy na nierównym terenie. Pamiętaj o zdjęciu gumowych osłon przed smarowaniem tej części. Najlepiej użyć specjalnego oleju do amortyzatorów. Kolejny element wymagający tej czynności to hamulce. Aby odpowiednio szybko reagowały, należy posmarować tarcze, a w przypadku hamulców szczękowych – sworznie i gwinty, za pomocą pasty montażowej lub dedykowanych środków. Warto też pamiętać o piaście i sterze. Także w ich przypadku istnieją preparaty właśnie tym elementom dedykowane. Przypominamy, że przed smarowaniem każdy komponent należy oczyścić z zalegającego brudu.

4. Wyreguluj przerzutki

Regulacja przerzutek to jeden z najważniejszych etapów przygotowania roweru na nowy sezon. To w znacznej mierze od tej czynności zależy praca napędu i jego precyzja. Przerzutki odpowiadają za zmianę położenia łańcucha na kasecie lub zębatce. Zazwyczaj są dwie – przednia i tylna. Wielu rowerzystów uważa ich regulację za bardzo skomplikowane zadanie. Faktycznie wymaga to trochę czasu, wiedzy i cierpliwości, jednak warto to zrobić dla przyjemniejszej, ale też bezpieczniejszej jazdy, co zapewnią sprawnie działające przerzutki. Na początek należy przygotować niezbędne narzędzia, czyli klucz imbusowy 5 mm, wkrętak krzyżakowy oraz szczypce lub kombinerki – narzędzia te można znaleźć w punkcie naprawy rowerów. Podczas regulacji trzeba sprawdzić, jak działa przerzucanie łańcucha między zębatkami, czy linki mają odpowiednie napięcie, a także czy wszystkie elementy są poprawnie zamocowane. W razie wykrycia nieprawidłowości najczęściej wystarczy dokręcić lub poluzować poszczególne części.

5. Sprawdź ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach rowerowych powinno się sprawdzać regularnie. Może niekoniecznie przed każdą jazdą, ale co kilka na pewno. Zdecydowanie trzeba wykonać tę czynność, przygotowując rower na nowy sezon, ponieważ w czasie dłuższego okresu nieużywania prawie na pewno uszło trochę powietrza. Ciśnienie w oponach nie powinno być zbyt niskie ani wysokie, ponieważ wpłynie to na komfort jazdy oraz szybsze zużywanie się zarówno samych opon, jak i całych kół. Jakie jest odpowiednie ciśnienie? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od danego produktu. Na większości opon, po bocznej stronie, znajdziesz zalecenia producenta co do zakresu ciśnienia, jakiego należy się trzymać podczas pompowania. Zazwyczaj jest to przedział wyrażony w dwóch jednostkach: barach oraz PSI, czyli funtach na cal kwadratowy. Czasem podane jest tylko maksymalne ciśnienie.

6. Dokręć wszystkie śruby

Podczas eksploatacji roweru dochodzi do poluzowania się jego elementów. Dzieje się tak nie tylko w przypadku jazdy wyczynowej, ale też zwykłej przejażdżki po mieście lub terenach rekreacyjnych, choć w tym drugim przypadku nieco wolniej. Poluzowane śruby nie są problemem samym w sobie, jednak mogą powodować większe drgania podczas jazdy, a po dłuższym czasie istnieje ryzyko rozłączenia się elementów, co stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo. Dlatego warto przynajmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu, sprawdzić wszystkie śruby. Większość z nich staramy się dokręcić bardzo mocno. Nie dotyczy to jednak ruchomych elementów, które powinny być dokręcone w stopniu umożliwiającym efektywną pracę. Szczegółowe informacje o dokręcaniu śrub zwykle znajdują się w instrukcji dołączonej do roweru.

7. Przygotowanie roweru do jazdy: zadbaj o dobre oświetlenie

Rowerowe oświetlenie to podstawa bezpieczeństwa po zachodzie słońca. Dzięki niemu widzimy drogę i wszystkie przeszkody, ale też możemy zostać dostrzeżeni przez innych uczestników ruchu. Istnieją regulacje prawne, które ściśle określają, jakie oświetlenie jest wymagane w przypadku rowerów. Z przodu powinno znaleźć się co najmniej jedno światło o barwie białej lub jasnożółtej. Natomiast z tyłu musi być zamontowane zarówno światło pozycyjne o barwie czerwonej, jak i światło odblaskowe, w tym samym kolorze oraz kształcie innym niż trójkąt. Jeżeli chcemy dobrze przygotować rower na nowy sezon, należy upewnić się, czy spełnia te normy. Powinniśmy także, w zależności od rodzaju oświetlenia, wymienić baterie na nowe lub naładować akumulatory do pełna.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM