support
We suggest switching to the language English
2 listopada 2022

Rodzaje wentyli rowerowych – jak je rozpoznać?

Bicicleta Sclaverand Dunlop, Schrader valve

Wentyle to element w dętkach, który umożliwia napompowanie powietrza. Zarazem zapobiega przedostawaniu się go z wnętrza. Aby w napompować koło rowerowe, należy poznać wszystkie rodzaje wentyli rowerowych. Zła końcówka uniemożliwi bowiem przeprowadzenie tej czynności. Dlatego dziś przyjrzymy się z bliska – i to całkiem dosłownie – używanym obecnie typom wentyli.

Czym wyróżniają się wentyle do roweru Schrader?

Wentyl Schradera nazywa się także wentylem samochodowym. Wynika to z faktu, że znajduje swoje zastosowania także w pojazdach mechanicznych. Ten zawór powstał jeszcze w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a zaprojektował go August Schrader. Obecnie element znakuje się symbolem AV (Auto Valve).

Konstrukcja wentylu jest bardzo prosta. Składa się ona z gwintowanej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz metalowej rurki o średnicy 8 mm. Zdarzają się też mniejsze obręcze przeznaczone dla branży sportowej. W środku zaworu AV znajduje się rdzeń ze sprężyną oraz uszczelkami, które chroni plastikowa nakrętka. Jak więc pompować tego typu wentyle do roweru? Wystarczy odkręcić nakrętkę i – w zależności od modelu pompki – zacisnąć głowicę na zaworze albo nakręcić wężyk na rurkę. Potem należy ponownie przykręcić nakrętkę.

Jak wyglądają wentyle do roweru Dunlop?

Modele Dunlop są nieco starsze od marki Schrader, ale to nie jest główny powód ich małego rozpowszechnienia. Jeszcze w latach 90. to były wyjątkowo popularne rodzaje wentyli rowerowych, lecz zostały już wyparte przez praktyczniejsze rozwiązania. Dziś można je spotkać niemal wyłącznie w rowerach dziecięcych oraz najtańszych jednośladach o miejskim przeznaczeniu. Co przeszkadzało w nich rowerzystom? Przede wszystkim brak możliwości sprawdzenia ciśnienia, utrudnione upuszczanie powietrza z dętki oraz jednokierunkowość.

Za zaworem DV (Dunlop Valve) przemawia jednak nieskomplikowana budowa. Sprawia ona, że wentyle do roweru są niemal niezniszczalne. To po prostu rurka z umieszczonym w środku sworzniem z metalową kulką. Pompowanie odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku zaworów Presta.

Jak rozpoznać wentyle do roweru Presta?

Wentyl FV (French Valve, choć można spotkać się też z określeniem SV, czyli Sclaverand Valve) są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Gwintowana rurka ma średnicę 6 mm i jest trwale połączona z dętką, a w środku znajduje się rdzeń z gwintowanym tłoczkiem. To wyraźnie odróżnia te typy wentyli rowerowych na tle konkurencji.

Inaczej przebiega też samo pompowanie. Aby przeprowadzić tę czynność, należy odkręcić końcówkę Presta o maksymalnie dwa obroty. Nie poleca się całkowitego odkręcania, gdyż łatwo wtedy o przypadkowe uszkodzenie. Na tak odsłonięty wentyl nakłada się końcówkę adaptera pompki. Proste jest też spuszczanie powietrza. W tym celu wystarczy lekko odkręcić końcówkę i nacisnąć dętkę palcem.

To wszystkie używane rodzaje wentyli w rowerze. Gdy już zna się między nimi różnice, trudno o pomyłkę. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak rozpoznać konkretny typ wentyla rowerowego we własnym jednośladzie.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM