support
We suggest switching to the language English
25 czerwca 2023

Rower w podróży – jak to zrobić?

Chcesz zabrać rower na wakacje? Okazuje się, że możesz to zrobić, wybierając się w podróż zarówno samochodem, jak i samolotem oraz pociągiem. Pamiętaj jednak, że transportowanie jednośladu każdym z tych środków lokomocji rządzi się swoimi prawami. Wyjaśniamy, jak przewozić rower wygodnie, bezpiecznie i w jakie gadżety warto w tym celu się zaopatrzyć.

Przewożenie roweru samochodem

W przepisach ruchu drogowego nie ma szczegółowych wytycznych, które określają, w jaki sposób należy przewozić jednoślady. Jedynym warunkiem jest, aby nie zasłaniały one ani świateł, ani tylnej tablicy rejestracyjnej auta. Dlatego miłośnicy dwóch kółek mają sporo możliwości – mogą przewozić rowery zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu.

Transport jednośladów w kabinie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciele większych aut przewozili je wewnątrz pojazdu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że już jeden rower zajmie większość miejsca z tyłu samochodu – nawet jeżeli zostaną rozłożone tylne siedzenia. Dlatego ta opcja jest zarezerwowana raczej wyłącznie dla par lub singli, którzy planują zabrać ze sobą dwa kółka na wakacje.

Ci, którzy zdecydują się na przewóz jednośladu w samochodzie, mogę też pomyśleć o tym, aby zmniejszyć jego gabaryty. W tym celu warto zdemontować przednie i tylne koło oraz złożyć kierownicę.

Do transportowania jednośladu w aucie można wykorzystać specjalne torby na rowery. W sklepach rowerowych są dostępne także pokrowce na ramy i koła. Dzięki nim zabezpieczony przed przypadkowym zniszczeniem jest zarówno jednoślad, jak i kabina auta.

Rower na dachu samochodu

Bagażnik dachowy do przewożenia rowerów składa się dwóch belek i specjalnych uchwytów do mocowania jednośladu. Montując go, trzeba zwrócić uwagę, jakie może być maksymalne obciążenie dachu danego modelu auta – informację tę zawsze podaje producent samochodu. W przypadku osobówek wynosi ono zwykle od 50 do 75 kg.

Zalety takiego sposobu transportu rowerów to:

  • zachowanie doskonałej widoczności trasy;
  • nieutrudniony dostęp do bagażnika;
  • łatwe parkowanie;
  • zachowanie widoczności tylnej rejestracji.

Trzeba jednak pamiętać, że wkładanie rowerów na dach i ich ściąganie wymaga sporego wysiłku. Ponadto transportowanie jednośladów na bagażniku dachowym powoduje pogorszenie aerodynamiki pojazdu, a na dłuższych trasach większe spalanie.

Rower na tylnej szybie

Również i w tym przypadku do przewozu jednośladu będzie potrzebny specjalny bagażnik. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że transportując rower na tylnej klapie auta, utrudniony zostaje dostęp do bagażnika. Ponadto mocowanie jednośladów na takim bagażniku i ich przewóz wiąże się z ryzykiem uszkodzenia karoserii.

Platforma rowerowa na hak

Takie platformy są coraz popularniejsze wśród zmotoryzowanych rowerzystów. Umożliwiają one przewóz nawet czterech rowerów jednocześnie, zapewniają wygodny dostęp do jednośladów i nie wpływają aerodynamikę samochodu.

Chcąc zamontować platformę na haku, trzeba jednak postarać się o dodatkową, trzecią tablicę rejestracyjną. Jest to konieczne, gdyż konstrukcja do przewożenia rowerów zasłania numery znajdujące się na samochodzie. Koszty wyrobienia takiej tablicy wynosi 53,50 zł. Oprócz tego należy pamiętać, aby platforma rowerowa była wyposażona w oświetlenie.

Podróżowanie z rowerem samolotem

To, ile zapłacisz za transport roweru samolotem, zależy od cennika linii lotniczych. Zwykle jest to opłata rzędu kilkudziesięciu euro.

Twoim najważniejszym zadaniem przed taką wyprawą jest zabezpieczenie jednośladu, aby nie zniszczył się w luku bagażowym. W tym przypadku nie objedzie się bez pokrowca lub torby rowerowej – powinny być one wykonane ze sztywnych materiałów tłumiących drgania i uderzenia.

Czy można podróżować z rowerem w pociągu?

Przewóz roweru pociągiem kosztuje 9,10 zł – stawka ta jest jednakowa dla każdej trasy. Dla jednośladów wyznaczone jest specjalne miejsce, a gdy go nie ma, ustawia się je w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie. Trzeba także sprawdzić w rozkładzie jazdy, czy w konkretnym pociągu można podróżować z rowerem.

Wakacje z jednośladem to świetny pomysł na aktywny wypoczynek. Jednak zanim wyruszysz w trasę ze swoimi dwoma kółkami, wybierz się do samoobsługowej stacji naprawy rowerów. Wyczyść i nasmaruj tam łańcuch, umyj rower, napompuj opony. Dobrze przygotuj się też do samej podróży – odpowiednio spakuj pojazd, zamocuj go lub opłać jego transport.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM