support
We suggest switching to the language English
10 października 2022

Stojaki rowerowe – rodzaje i funkcje

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności wśród Europejczyków. Nic dziwnego – zapewnia mnóstwo korzyści, począwszy od czystej przyjemności płynącej z jazdy na jednośladzie, przez poprawę wydolności i zdrowia organizmu, aż po wydajny trening dla ciała. Duże zainteresowanie jazdą na rowerze przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na stojaki rowerowe, zwłaszcza w aglomeracjach. Z tego artykułu dowiesz się m.in., jakie są funkcje, zasady bezpiecznego korzystania oraz rodzaje stojaków rowerowych.

Stojaki rowerowe – funkcje

Stojaki rowerowe to konstrukcje służące do przypięcia jednośladu w celu zabezpieczenia go przed kradzieżą. Są najczęściej montowane w miejscach publicznych, w których wiele osób musi zostawić rower, np. przed uczelnią, szkołą, placówką kulturalną czy urzędem. Stojaki są też wykorzystywane na parkingach typu B+R (bike+ride), gdzie można zostawić sprzęt i wyruszyć w dalszą podróż autobusem bądź tramwajem. Warto pamiętać też o ich funkcji estetycznej. Nowoczesne, starannie wykonane stojaki rowerowe mogą stać się stylową ozdobą każdej przestrzeni publicznej.

Rodzaje stojaków rowerowych

Wyróżnia się dwa podstawowe typy stojaków na rowery: pojedyncze (barierki rowerowe) i spiralne (szeregowe). Pierwszy rodzaj pozwala na zaparkowanie jednego bądź dwóch jednośladów. Możliwe jest zamontowanie kilku stojaków pojedynczych obok siebie, co umożliwia bezpieczne zaparkowanie większej liczby maszyn, w zależności od zapotrzebowania. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że to w pełni bezpieczny i wygodny w użyciu rodzaj stojaka. Występuje w wielu kolorach i formach, co pozwala na jego dopasowanie do estetyki otoczenia.

Stojaki szeregowe to z kolei konstrukcje pozwalające na postój kilku jednośladów w szeregu. Umożliwiają zaparkowanie roweru przez wprowadzenie do stojaka przedniego koła. To rozwiązanie nie spełnia oczekiwań rowerzystów, gdyż trudno w bezpieczny sposób przypiąć do nich rower np. zabezpieczeniem typu „U-lock” – za ramę lub ramę i koło. Nie zawsze jednak jest to możliwe, z racji niewielkiej powierzchni przeznaczonego na parking dla rowerów np. na klatkach schodowych czy małych parkingach. Dzięki nim możliwe jest zaparkowanie na takiej samej przestrzeni większej liczby rowerów niż w przypadku stosowania barierek stojaków typu-U.

Parkingi rowerowe – dobre praktyki

Jak zaparkować rower, aby zapewnić jego bezpieczeństwo? Przede wszystkim pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać roweru bez ochrony. Pozostawienie jednośladu „tylko na chwilę” pod sklepem czy urzędem to prosta droga do jego utraty. Wystarczy chwila nieuwagi, aby rower padł łupem złodzieja. Nawet jeśli więc rzeczywiście zamierzasz wejść do piekarni czy warzywniaka dosłownie na kilka minut, wcześniej przytwierdź rower do stojaka albo innej solidnej barierki. Jeśli to możliwe, korzystaj zawsze z profesjonalnych, bezpiecznych parkingów rowerowych, wyposażonych w wysokiej jakości stojaki.

Mocując sprzęt, używaj dobrej jakości zabezpieczenia. Polecanym wyborem jest zapięcie typu u-lock (kłódka szeklowa). To mocny, gruby pręt w kształcie litery U, wykonany ze stali hartowanej i zamykany na solidny zamek. Jeśli zapięcie jest długie, przełóż je dodatkowo przez tylne koło. Dobrą praktyką jest też spięcie przedniego koła z ramą.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM