support
We suggest switching to the language English
24 lipca 2023

Urlop na rowerze? Najlepsze destynacje w Europie!

Wiatr we włosach, wakacje pełne przygód i pięknych widoków – masz to zagwarantowane, jeżeli zdecydujesz się spędzić urlop na dwóch kółkach. Wbrew pozorom nie jest to jedynie propozycja dla wytrawnych rowerzystów. W Europie nie brakuje też tras, z którymi poradzą sobie początkujący miłośnicy jednośladów. Sprawdź, jakie miejsca możesz zwiedzić, jeżdżąc rowerem po Starym Kontynencie!

Wycieczka rowerowa dla początkujących

Masz ochotę na zagraniczne rowerowe wakacje, ale zastanawiasz, czy podołasz takiej wyprawie ze względu na swoją kondycję? Wybierz się na Węgry, gdzie znajduje się urokliwa trasa wokół jeziora Balaton.

Szlak ten nie należy do wymagających. W zdecydowanej większości będziesz jechać po płaskim, równym terenie. Jednocześnie będziesz mieć okazję podziwiania zjawiskowych krajobrazów – samego jeziora i otaczających je gór. Zobaczysz także uprawę winorośli, a jeśli jesteś smakoszem wina, koniecznie możesz zajrzeć do lokalnych winnic. Czekają tam na ciebie wyborne trunki.

Trasa wokół Balatonu ma aż 210 km. Aby spokojnie zwiedzić znajdujące się na szlaku urokliwe węgierskie miasteczka, cieszyć się kąpielami w jeziorze, warto przeznaczyć na nią od 7 do 9 dni.

Trasy rowerowe na południu Europy

Jeżeli lubisz południowe słońce i jesteś gotowy na dłuższą oraz zdecydowanie bardziej wymagającą wyprawę, pomyśl o rowerowej wycieczce szlakiem Camino Francés. To część Camino de Santiago, czyli popularnej Drogi Św. Jakuba. Mimo że kojarzy się ona z pieszymi pielgrzymkami, to można spotkać na niej wielu rowerzystów – i to z całego świata.

Camino Francés zaczyna się w małej francuskiej wiosce Saint Jean Pied-de-Port położonej w Pirenejach. Szlak rowerowy wiedzie wśród gór, dlatego spodziewaj się zapierających dech w piersiach widoków. Po drodze będziesz mieć możliwość zwiedzenia klimatycznych miasteczek, a także starych zamków. Zbliżając się do mety szlaku – Santiago de Compostela – będziesz podziwiać zjawiskową linię brzegową, urwiska, a także wioski rybackie.

Trasa ta wymaga starannego wcześniejszego zaplanowania i dobrej kondycji. Jest pokonanie to jednak wspaniały sposób, aby poznać piękne zakątki Półwyspu Iberyjskiego.

Zwiedzanie północnej Europy na dwóch kółkach

Zwiedzanie norweskich fiordów rowerem? Czemu nie! Pod warunkiem że jesteś dobrze przygotowanym kondycyjnie i doświadczonym rowerzystą. Trasa wokół fiordu Sognefjord składa się z ostrych podjazdów, stromych zjazdów i mnóstwa serpentyn. Ci, którym uda się pokonać ten szlak, na pewno przyznają, że był wart wylania siódmych potów.

Podczas jazdy tą trasą będziesz podziwiać sam firod, którego część jest wpisana na listę UNESCO. Zobaczysz także imponującą pokrywę lodowca Jostedalsbreen. Warto zatrzymać się nad wodospadem Feigefossen i nocować nad jednym z wyjątkowo czystych skandynawskich jezior.

Mniej wprawieni rowerzyści, którzy marzą o zwiedzeniu Skandynawii na dwóch kółkach, mogą zdecydować się na wycieczkę trasą rowerową Helsinki – Vaasa. Przebiega ona w większości po płaskim, mało wymagającym terenie. Mimo tego jej pokonanie daje sporo satysfakcji. Na rowerzystów czekają robiące ogromne wrażenie olbrzymie połacie lasów i duże jeziora. Taką wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem samych Helsinek – warto tam zobaczyć Plac Senacki, nabrzeże portowe czy imponującą katedrę.

Urlop na rowerze w Polsce

Polskie trasy nie ustępują tym, które znajdują się na północy i południu Europy. Chcąc spędzić wakacje w kraju, możesz wybrać się w rowerową podróż:

  • szlakiem velo Dunajec – to trasa położona w Małopolsce, która wiedzie od Zakopanego do Wietrzychowic. Łączna długość szlaku wynosi 237 km. Podczas wycieczki będziesz mieć możliwość zwiedzenia aż siedmiu zamków – w tym ruiny budowli w Czorsztynie, Niedzicy – i podziwiania siedmiu pasm górskich. Trasa ta jest odpowiednia dla średnio zaawansowanych rowerzystów;
  • szlakiem Green Velo – trasa ta ma długość ponad 2000 km, dlatego można zaplanować wycieczkę tylko częścią szlaku. Wiedzie on wokół mazurskich jezior, przez Podlasie, przebiega w pobliżu największych atrakcji Podkarpacia i Gór Świętokrzyskich.

Nie bój się podjąć wyzwania i zaplanuj wakacyjną rowerową wyprawę. Zabierz ze sobą niezbędny bagaż, zestaw narzędzi – które znajdziesz też na stacji naprawy rowerów – i wyrusz na przygodę życia. Niezapomniane wrażenia są gwarantowane!

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM