support
We suggest switching to the language English
15 lipca 2022

Co musisz sprawdzić przed wycieczką rowerową?

Planujesz wypad rowerowy za miasto, kilkudniową eskapadę po górach lub przygotowujesz się do triathlonu i kilkadziesiąt kilometrów na szosie to Twoja standardowa jednostka treningowa? W każdym przypadku musisz zadbać o sprawność swojego pojazdu. Zobacz jak sprawdzić rower przed wycieczką lub dłuższą jazdą, aby w trakcie wyprawy nie spotkała Cię przykra niespodzianka.

Przygotowanie do wycieczki rowerowej – co trzeba sprawdzić?

Prosty przegląd roweru przed wyprawą zajmie Ci kilkanaście minut, ale może uchronić przed wielogodzinnym przestojem, który zepsuje cały fun z wyjazdu. Nie musisz być specjalistą, aby ocenić sprawność najważniejszych elementów wyposażenia, takich jak:

  • hamulce,
  • układ napędowy,
  • oświetlenie

Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy każdym z tych podzespołów? Z naszym poradnikiem przygotowanie do wycieczki rowerowej będzie naprawdę proste. Warto też zapoznać się z najczęstszymi usterkami.

Sprawdzenie hamulców

Niesprawny układ hamulcowy to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, niezależnie od tego, z jaką prędkością poruszasz się na swoim rowerze. Jak sprawdzić hamulce rowerowe? W przypadku systemu hydraulicznego sprawność hamulców mogą osłabiać pęcherzyki powietrza, które przedostają się do przewodu, np. w trakcie stawiania roweru kołami do góry. Unikaj ustawiania pojazdu w takiej pozycji i pamiętaj o regularnym przeglądzie hamulców.

Najczęstszy problem z hamulcami V-brake dotyczy natomiast ścierania się klocków w trakcie naturalnej eksploatacji układu. W takim przypadku należy zacisnąć klocki na obręczy koła, dociskając klamkę na kierownicy. Jeśli luz pomiędzy klockami a obręczą jest zbyt duży, należy odpowiednio naciągnąć linkę, zwracając uwagę, by oba klocki równomiernie dotykały koła.

Kontrola stanu napędu

Kolejnym problemem może okazać się niesprawny układ napędowy. Jak sprawdzić napęd rowerowy? Kluczowe są tutaj trzy elementy: łańcuch, korba i kaseta. Zbyt luźny łańcuch może uszkodzić dwa pozostałe podzespoły. Sygnałem, że należy wymienić korbę, są z kolei mocno wytarte zęby. Natomiast jeśli przy odpowiednio wyregulowanych przerzutkach biegi nie zmieniają się w sposób płynny, może to oznaczać, że czas zamontować również nową kasetę.

Nie zapomnij sprawdzić oświetlenia

W dobie lampek ładowanych przez USB lub na tradycyjne paluszki, zadbanie o stan oświetlenia rowerowego staje się proste jak nigdy dotąd. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to podładowanie akumulatora lub wymiana baterii. Absolutnie nie należy jednak tego lekceważyć, ponieważ jazda rowerem bez sprawnych świateł nadal stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wypadków!

Usterka na drodze? Pomoże stacja naprawcza

Może okazać się, że nawet najlepsze przygotowanie do wycieczki rowerowej nie pozwoli zapobiec niespodziewanym awariom w trasie. Jeśli usterka przytrafi Ci się po drodze, warto sprawdzić, czy w pobliżu nie znajduje się ogólnodostępna stacja napraw rowerów IBOMBO. Nasze stacje znajdziesz w ponad 10 000 lokalizacji na terenie Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Francji, Hiszpanii oraz wielu innych krajów w Europie. Korzystając z nich, szybko i bezproblemowo naprawisz swój jednoślad, mogąc nadal cieszyć się przyjemnością z jazdy.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM