support
We suggest switching to the language English
24 maja 2022

Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze? 5 najważniejszych zasad

Jazda na rowerze może być jednym z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych sposobów podróżowania. To także doskonały rodzaj aktywności fizycznej, będącej podstawą zdrowego stylu życia. Warto jednak pamiętać, że rowerzyści napotykają na swojej drodze wiele niebezpieczeństw – często dzielą drogę z samochodami i innymi zmotoryzowanymi uczestnikami ruchu. By zachować bezpieczeństwo na rowerze, musisz przestrzegać kilku prostych zasad odpowiedzialnej jazdy. Krótko je dla Ciebie opiszemy.

 1. Odpowiednia regulacja roweru

Przed wyruszeniem w drogę, najlepiej na początku sezonu, zadbaj o to, by rower był odpowiednio wyregulowany. Właściwe ustawienie kierownicy, wysokości siodełka czy siły zacisku hamulców to nie tylko większy komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale także ograniczenie ryzyka nadwyrężenia poszczególnych partii ciała (np., pleców), które mogłoby powodować różnego rodzaju kontuzje.
O przygotowaniu roweru do sezonu pisaliśmy w innym naszym wpisie.

Jak ustawić kierownicę w rowerze? To jedna z czynności, którą warto zająć się na samym początku. Właściwe ustawienie wysokości i nachylenia kierownicy zapewnia utrzymanie prawidłowej postawy podczas jazdy – zwiększa wspomnianą już wygodę i ogranicza ryzyko kontuzji. Pamiętaj, że na rowerach typu sportowego ciało powinno być zawsze nieco pochylone, natomiast na rowerach miejskich postawa jest zazwyczaj wyprostowana. Wyreguluj także wysokość siodełka – ręce powinny swobodnie sięgać uchwytów kierownicy, a ramię tworzyć linię prostą od łokcia do dłoni.

2. Niezbędne akcesoria

Bezpieczeństwo na rowerze w dużej mierze zależy również od wyposażenia, które ze sobą zabieramy. Absolutną podstawą są elementy odblaskowe na ramieniu i/lub ubraniach cyklisty. Nie możesz zapominać również o oświetleniu – lampka z tyłu i przodu roweru to obowiązkowe akcesoria. Ponadto zalecamy zakładanie kasku, bez względu na to, czy jedziesz asfaltową drogą, czy leśną ścieżką.

3. Właściwie ciśnienie w oponach

Wiele osób zadaje pytanie: jakie ciśnienie w oponach rowerowych jest optymalne w codziennym użytkowaniu? Taka wartość przypisana jest poszczególnym rodzajom opon lub dętek i zwykle znajduje się na boku ogumienia. Warto uzupełniać powietrze co kilka tygodni – nawet najlepszy wentyl nie będzie w 100% szczelny. Opony najwygodniej pompuje się na specjalnie przygotowanej do tego stacji naprawczej. Zazwyczaj można tam sprawdzić, ile barów w oponach ma rower. Wiele takich punktów znajduje się w pobliżu popularnych ścieżek rowerowych czy w centrach dużych miast.

4. Przestrzeganie zasad ruchu

Pamiętaj, że na drogach obowiązują Cię takie same reguły, co innych uczestników ruchu. Jazda zgodnie z przepisami to podstawowy sposób na to, by zachować bezpieczeństwo na rowerze. Pamiętaj o sygnalizowaniu rękami zamiaru skrętów, zachowaj odpowiednią odległość od innych uczestników ruchu, nie słuchaj muzyki podczas jazdy i bądź widoczny w każdych warunkach (używaj oświetlenia i elementów odblaskowych).

5. Planuj swoją trasę

Ostatnia wskazówka przeznaczona jest zwłaszcza dla początkujących amatorów jazdy na rowerze. Warto planować każdą trasę – wyznaczać sobie jasny cel, sprawdzać co może spotkać Cię po drodze i zwracać uwagę na nawierzchnię, którą będziesz podróżować. Staraj się unikać ruchliwych dróg, korzystając ze ścieżek przeznaczonych dla rowerzystów. W dłuższe trasy zabierz ze sobą coś do picia i jedzenia. Sprawdź, czy podczas wycieczki, w razie potrzeby, możesz skorzystać po drodze np. ze stacji naprawy rowerów.

IBOMBO INSTAGRAM IBOMBO INSTAGRAM